Menu Region

Poszukiwacze nie znaleźli "Orła", ale spróbują jeszcze raz

Poszukiwacze nie znaleźli "Orła", ale spróbują jeszcze raz

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Jabłoński

Prześlij Drukuj
Po dwóch tygodniach poszukiwań na Morzu Północnym zakończyła się ekspedycja "Orzeł Balexmetal", której celem było odnalezienie miejsca spoczynku słynnego okrętu podwodnego ORP "Orzeł".
Mimo wykorzystania najnowocześniejszej klasy sonaru misja zakończyła się niepowodzeniem.

- Przeszukaliśmy akwen o powierzchni około 30 mil morskich i wiemy, że tam "Orła" nie ma - mówi Wojciech Godlewski, rzecznik prasowy ekspedycji. I zapewnia, że poszukiwacze się nie poddają: - Obszar poszukiwań się zawęża, będzie kolejna ekspedycja - zapewnia. Kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo. Na pewno jednak uczestnicy kolejnej wyprawy przygotują się do niej perfekcyjnie.

- Teraz czeka nas mrówcza praca - zapowiada Wojciech Godlewski. - Ponownie musimy wertować archiwa i rozmawiać z ludźmi, którzy mogą coś wiedzieć na temat miejsca spoczynku "Orła". Na razie jednak załoga wyprawy "Orzeł Balexmetal" musi wrócić z pierwszej swojej wyprawy. Najprawdopodobniej dotrze do portu w Gdyni 12 sierpnia.

Poszukiwacze nie wracają jednak zupełnie z niczym. Podczas zakończonej właśnie ekspedycji natrafili na kilka obiektów podwodnych, w tym wrak parowego statku handlowego, który zatonął po wpłynięciu na minę, oraz wrak metalowego żaglowca.

ORP "Orzeł" zatonął 68 lat temu podczas II wojny światowej. Na pokładzie jednostki znajdowało się ponad 60 członków załogi.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się