Menu Region

Co powinieneś zrobić, wynajmując mieszkanie

Co powinieneś zrobić, wynajmując mieszkanie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Milena Kochanowska, Sebastian Śliwieński

Prześlij Drukuj
Jeśli zapomnisz o szczegółach, np. o opisaniu stanu technicznego mieszkania, właściciel może zażądać naprawienia szkód przez ciebie niezawinionych.
Zbliża się gorący okres na rynku wynajmu. We wrześniu studenci rozpoczną poszukiwanie stancji. Specjaliści twierdzą, że tegoroczny sezon może wyglądać, niestety, podobnie jak rok temu. Chętnych do wynajęcia mieszkania było tak wielu, że właściciele nie tylko podnosili ceny, ale także przeprowadzali castingi na lokatorów.

W takim okresie, kiedy trzeba się szybko decydować na mieszkanie, bo może je wziąć kto inny, łatwo przeoczyć istotne szczegóły w umowie.

Dla obu stron ważne jest, aby to jej interesy były właściwie zabezpieczone. Warto więc wczytać się w nasz poradnik, jak prawidłowo sporządzać dokument.

Prawnicy radzą

Umowa najmu powinna być sporządzona na piśmie. W razie niezachowania tej formy może dojść do wielu nieporozumień. Kodeks cywilny (art. 660) mówi, że umowa najmu na czas dłuższy niż rok powinna być pisemna, bo inaczej traktuje się ją jak zawartą na czas nieoznaczony. Właściciel mieszkania, który o to nie zadba, może mieć w przyszłości kłopoty z wypowiedzeniem umowy najmu, czyli z pozbyciem się lokatora.

Kodeks cywilny (art. 674) stanowi też, że jeśli upłynął termin podany w umowie, a najemca nadal używa mieszkania, to najem automatycznie został przedłużony na czas nieoznaczony.

Pamiętaj o tym, że:

1. Umowę najmu lokalu możesz zawrzeć na czas określony lub nie. Jeśli lokal wchodzi w skład zasobów mieszkaniowych gminy lub jednostek samorządu terytorialnego - z wyjątkiem lokalu socjalnego lub związanego ze stosunkiem pracy - umowa najmu może być zawarta wyłącznie na czas nieokreślony. Zawarcie umowy na czas oznaczony może nastąpić jedynie na wyraźne żądanie lokatora. Pamiętajmy, by w umowie dokładnie określić przedmiot najmu, np. lokal mieszkalny o powierzchni 55 mkw. składający się z trzech pokoi, kuchni, przedpokoju, łazienki i WC.

2. Ważnym elementem umowy jest oczywiście wysokość czynszu. Musisz dokładnie określić, w jaki sposób (gotówką czy przelewem) i w jakich terminach będziesz płacić za media i dzierżawę. Z umowy powinno jednoznacznie, wynikać, czy opłaty związane z eksploatacją mieszkania będziesz wpłacać wspólnocie, spółdzielni, czy właścicielowi. Najlepszym rozwiązaniem - dla obu stron - jest wnoszenie opłat za media bezpośrednio dostawcom. Wynajmujący nie odpowiada wtedy za niezapłacone rachunki lokatora.

1 3 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się