Menu Region

Będą wodne autostrady

Będą wodne autostrady

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Artur Grabarczyk

Prześlij Drukuj
Rząd nie radzi sobie z budową autostrad, ale może samorządy zbudują międzynarodową drogę wodną, którą przepłyniemy Polskę w poprzek.
Już za kilka lat Warta, Noteć, Górna Wisła, Nogat i Zalew Wiślany mają zaroić się od barek z towarami i jachtów z całej Europy. Po dostosowaniu żeglowności rzek do wymogów europejskich staną się fragmentem międzynarodowej drogi wodnej E70 (wiedzie z Belgii przez Holandię, Niemcy, Polskę do Królewca i Kłajpedy).

Pomysł realizują wspólnie władze sześciu województw północno-zachodniej Polski. Ich marszałkowie spotkają się we wrześniu, żeby zlecić opracowanie studium wykonalności projektu. Po zakończeniu inwestycji szlakiem będą pływać statki o ładowności do 500 ton.

Kilkanaście miast położonych przy MDW E70 (skrócona nazwa drogi) już teraz chce zainwestować w budowę bazy dla żeglarzy. Nowoczesne przystanie jachtowe powstaną w Nakle, Bydgoszczy, Tczewie, Malborku, Elblągu, Fromborku i Braniewie.

Jeśli się okaże, że wykorzystaniem drogi wodnej do celów transportowych zainteresowani są polscy przedsiębiorcy, w kilku miastach powstaną też porty do przeładunku kontenerów. Dziś drogami wodnymi transportuje się u nas zaledwie jeden procent towarów, zaś w Holadnii aż 40 procent.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się