Menu Region

Studenci oczyszczają polskie miasta z haseł rasistowskich

Studenci oczyszczają polskie miasta z haseł rasistowskich

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Maciej Czujko

3Komentarze Prześlij Drukuj
"Żydzi do gazu", "Je...ć nazi konfidentów", "Tu rządzi strach", a obok namalowana swastyka - tak wyglądają mury Elbląga, Gdańska czy Warszawy
Rasistowskie hasła zioną nienawiścią z murów niemal wszystkich polskich miast. Walczą z nimi młodzi ludzie z projektu "Przestrzeń miasta". Aktywni są już w 55 miejscowościach. Teraz ich reklamy zachęcają do działania młodych widzów muzycznej stacji MTV.

Inicjatywa powstała we Wrocławiu. Studenci zrzeszeni w organizacjach pozarządowych postanowili stworzyć stronę internetową, na której wszyscy Polacy będą mogli wysyłać zdjęcia rasistowskich znaków na murach.

- Prawie 80 proc. napisów i znaków zgłoszonych przez nas do straży miejskiej udaje się usunąć - informuje Maciej Jędraszek, ogólnopolski koordynator akcji.

Dziś akcję prowadzą stowarzyszenia Młode Centrum i Projekt Polska. Najpierw strona piętnowała nieusunięte plakaty wyborcze. Potem jej twórcy wzięli się za faszystowskie napisy. We Wrocławiu zgłoszono prawie 200 zdewastowanych w ten sposób miejsc. W całym kraju współpracujący z portalem wykryli już 600 miejsc.

- Z czasem ograniczyliśmy się do śledzenia dzieł, a nie łapania twórców. Niestety, schwytanie osób szpecących w ten sposób mury po prostu się nie uda - tłumaczy Maciej Jędraszek.

Potwierdza to straż miejska, do której trafiają materiały z "Przestrzeni miasta". Strażnicy nie ukrywają, że rasistowskie napisy i znaki powstają w nocy, są wykonywane bardzo szybko i trudno złapać kogoś za rękę, gdy kreśli znak swastyki. Bardzo jednak chwalą akcję zapoczątkowaną przez młodych ludzi z Wrocławia.

- Ułatwia nam ona pracę - mówi Tomasz Dymko z warszawskiej straży miejskiej. - Dostajemy do ręki adresy z tymi napisami i nie musimy ich sami szukać - mówi. Gdy strażnicy miejscy pojawiają się u właściciela budynku z nakazem likwidacji napisów, zwykle obraźliwe hasła znikają w ciągu kilku dni.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

popieram

+15 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xyz (gość)  •

Jestem mieszkańcem Elbląga i sam zgłosiłem ten problem do administracji osiedla. Otrzymałem informację, że za chwilę i tak pojawią się nowe napisy i to nie ma sensu. Dlatego uważam, że konieczna jest jakaś szeroka akcja edukacyjna. Po prostu ludzie muszą zmienić swoją mentalność, bo zakazy i nakazy na tego typu ludzi nie zadziałają.

odpowiedzi (0)

skomentuj

...dlatego to księża maja moralny obowiazek uczestniczyc w tej akcji

+13 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maria (gość)  •

ciekawe co robią w sobotę, gdy jest mniej mszy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kościół Rzymsko Katolicki odpowiedzialny jest za polską ksenofobie

+17 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maria (gość)  •

Ok, nie ten w wydaniu Waszego dziennikarza Marka Zająca czy ks Tadeusza Pieronka, ale oni są na marginesie polskiego Kościoła. Wśród polskich katolików dominuje niechęć do wszystkiego czego sie nie zna i nie rozumie. W gruncie rzeczy Polacy nadal zdolni są do pogormów.

odpowiedzi (0)

skomentuj