Menu Region

Kawiarniani politycy

Kawiarniani politycy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Wróblewski, wiceprezes Polskapresse

Prześlij Drukuj
David Ricardo, brytyjski spekulant przełomu XVII I i XIX w. kupował i sprzedawał wszystko jak popadło. Niezłą miał rękę, bo już w 42 urodziny stwierdził - dosyć się nachapałem i czas podzielić się ze społeczeństwem tym co mam najcenniejsze. I dzielił się swoimi przemyśleniami o rynku.
Jego traktat - "Zasady ekonomii politycznej i opodatkowania", do dziś jest kanonem myśli politycznej. A jego koncept "scarcity power" - potęga niedosytu - podstawą wszelkich rozważań o wartości towaru i cenie rynkowej.

Ricardo dorobił się spekulując ziemią u schyłku wojen napoleońskich. Przewidział, że zniszczenia wojenne nie pozwolą kontynentalnej Europie na szybkie odbudowanie zapasów żywności i zdana będzie na import z Anglii. To z kolei musi doprowadzić do wzrostu cen - najpierw najżyźniejszych a z czasem wszelkich, ziem w Anglii.

Poświęciłem Ricardo więcej miejsca niż zwykły felieton może znieść, ale coś mi się wydaje, że jego prace nigdy nie dotarły ani do Hanny Gronkiewicz-Waltz, ani do redaktora Blumstajna z "Gazety Wyborczej". Otóż ten dziwaczny duet dawnej szefowej banku centralnego i redaktora największej gazety broniącej wolności osobistych, wytoczył ostatnio woj-nę wolnemu rynkowi w Warszawie.

Poszło o banki. Że jest ich za dużo w stosunku do liczby kawiarni, księgarń i zakładów szewskich. Miasto i "Gazeta Wyborcza" chcą coś z tym zrobić i zapowiadają obniżenie czynszu właścicielom kawiarni. Nadzwyczajny projekt, który Gazeta, nomen omen nazywa rewolucyjnym, swoim jescestwem nawiązuje do najgorszych anty rynkowych tradycji marksistowskich.

Narzuca przedsiębiorczej mniejszości wolę urzędników i redaktorów kontrolujących władzę wykonawczą i propagandę. Miasto ma od tego być ładniejsze, jak społeczeństwo miało być szczęśliwsze w świecie równych klas.
1 3 4 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się