Menu Region

200 kilometrów metra, 25 tysięcy ton śmieci, czyli Pekin w...

200 kilometrów metra, 25 tysięcy ton śmieci, czyli Pekin w liczbach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Krzysztof Srogosz

Prześlij Drukuj
Chińczycy, przygotowując się do igrzysk, wychodzili z założenia, że wszystko musi być największe, najlepsze, najnowocześniejsze - zapierające dech w piersiach. Organizatorzy zrobili zatem wszystko, aby impreza przeszła do historii.

4 miliardy widzów przed telewizorami na całym świecie zobaczy transmisje z igrzysk. To jednak "tylko" cztery razy więcej niż liczy ludność Chin.

7 tysięcy dodatkowych autobusów będzie jeździło po Pekinie. Przed igrzyskami praktycznie wymieniono cały stary tabor. Utworzono też dodatkowe specjalne pasy dla komunikacji miejskiej.

8 burz z piorunami spodziewanych jest podczas 16 dni igrzysk. Pogoda w Pekinie może przeszkodzić w rozegraniu kilku dyscyplin, w tym m.in. konkurencji lekkoatletycznych.

10 milionów rowerów jeździ po Pekinie. To nadal najpopularniejszy środek transportu. W tym ogromnym mieście porusza się prawie 3,5 miliona samochodów, ale większość kierowców ma problemy z opanowaniem podstawowych zasad ruchu drogowego. Trudno sobie wyobrazić, że jeszcze 30 lat temu po Pekinie jeździło tylko 77 tysięcy aut.

25 tysięcy ton śmieci będzie produkowanych tylko w samym Pekinie każdego dnia igrzysk. Łącznie w ciągu całego roku ze stolicy Chin wywozi się 6 milionów ton odpadków.

45 procent wszystkich uczestników święta sportu będą stanowiły kobiety. W chińskim społeczeństwie pozycja pań jest jeszcze niezbyt wysoka. Na szczęście inaczej będzie w czasie rywalizacji olimpijskiej.
W porównaniu z poprzednimi igrzyskami udział kobiet wzrósł o ponad 4 proc.

51 miesięcy budowano "Ptasie Gniazdo", czyli stadion olimpijski w Pekinie, który pomieści 91 tysięcy widzów. Niestety, nie podaje się, ilu budowlańców zginęło przy jego powstawaniu. W Chinach często łamie się bowiem podstawowe prawa pracownicze. Rodzinie tragicznie zmarłego robotnika wypłaca się 15 tys. dol. i każe milczeć.

56 tysięcy starych autobusów i taksówek wycofano z ulic chińskiej stolicy przed igrzyskami. Nie ma informacji, co stało się ze zdezelowanymi pojazdami, zapewne trafiły do biedniejszych kantonów.

200 kilometrów wnosi długość 8 linii metra w Pekinie. Obecnie z systemu korzysta około 3,4 mln pasażerów dziennie, którzy mają do dyspozycji 123 stacje.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się