P. Nowosielska: Karoshi po polsku

  P. Nowosielska: Karoshi po polsku

  dziennikarka działu opinie

  Aktualizacja:

  Syndrom karoshi. Czyli śmierć na skutek stresu w pracy. W Polsce to zjawisko prawie nieznane, w Japonii od dawna monitorowane przez lekarzy.
  Fakt, poziom stresu w Polsce nie osiągnął jeszcze tak tragicznych rozmiarów. Ale w końcu nie od dziś wieszczy się, że będziemy drugą Japonią.

  Rząd Japonii zapowiedział walkę z karoshi. Ale będą z tym problemy, bo wśród obywateli śmierć z przepracowania staje się dowodem na bycie człowiekiem sukcesu. Wiele wskazuje na to, że u nas będzie podobnie, bo niepokojąco szybko rośnie ilość osób pracujących średnio 12 godzin dziennie.

  Zaburzeniu ulegają proporcje między pracą a czasem wolnym. Przyczyn jest kilka: od nieudolnych pracodawców, którzy nie potrafią się zorganizować, po nas samych - ludzi, którzy nie potrafią uporządkować własnego harmonogramu.


  We wszystkich przeanalizowanych przypadkach karoshi w Japonii od 1974 roku śmierć dotykała osoby pracujące ponad sześćdziesiąt godzin w tygodniu, mając ponad pięćdziesiąt nadgodzin w miesiącu i ponad połowę niewykorzystanych urlopów.

  Polskim nauczycielom karoshi nie grozi. Fakt, projekt nowej Karty nauczyciela, przygotowany przez Ministerstwo Edukacji zakłada podwyższenie pensum z 18 do 22 godzin. Nauczyciele protestują, że taka decyzja wywoła falę zwolnień, bo przy wydłużonych godzinach pracy potrzeba będzie mniej etatów.

  Poza tym i tak wychodzą z pracy później, bo rozmowy z uczniami, bo zebrania itp. Ale te nadgodziny nauczyciele mogą sobie odebrać w wyjątkowo długie szkolne wakacje. Lepsze to niż nic.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie jest tak źle zni tak dobrze

  Paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

  Przez kilka lat pracowałem jako nauczyciel i jakkolwiek niektóre tezy autorki postawione są ostro z częścią musze się zgodzić.
  Z jednej strony, jak słusznie zwracają uwagę komentarzy pensum...rozwiń całość

  Przez kilka lat pracowałem jako nauczyciel i jakkolwiek niektóre tezy autorki postawione są ostro z częścią musze się zgodzić.
  Z jednej strony, jak słusznie zwracają uwagę komentarzy pensum nauczycielskie to nie tylko 18 prowadzonych godzin. Ale bez przesady. Po pierwsze osławione „pisanie konspektów” jest uciążliwe tylko przez pierwszy dwa – trzy lata. Potem już niznacnei modyfikuje się wcześniejsze. Doszkalanie się w wolnym czasie dotyczy praktycznei wszystkich zawodów więc wypominanie go to czysta demagogia. Prace nauczycieli nie są aż tak „głodowe” – np. początkujący nauczyciel zarabia znacznne więcej niż asystent na uczelni (z takim samym stażem). Po uzyskaniu statusu „mianowanego” nauczyciel jes praktycznie niezwalnialny.
  I wracając do pensum to absurdem jest uczymywanie go na tym samym poziomi dla nauczycieli wszystkich przedmiotów. Jest oczywiste, ze polonista sprawdzający sążniste wypracowania poa prowadzeniem lekcji musi posciwęcić na pracę dużo więcej czasu – ale nauczyciel WF-u prawie w ogóle. Dlatego np. w (przynajmniej w niektórych szkołach ) w Wielkiej Brytani obliczone są współczynniki dla każdego przedmiotu i liczebności klasy określające ile godzin pracy przypada na godzinę prowadzenia (np. dla fizyki przy 15 osobowej klasie wynosi on 1,8, ale już dla „literatury” 2,4)….
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Moi poprzednicy mają racje, komentarz jest przesiakniety ignorancją

  Marta Miller (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 11

  no ale cóż, prasa żywi się takimi stereotypami. Myślę, że za 10-20 lat czara goryczy się przeleje i ludzie odpłącą dziennikarzom pięknym za nadobne. Nie wolno tak manipulować, naginać faktów Pani...rozwiń całość

  no ale cóż, prasa żywi się takimi stereotypami. Myślę, że za 10-20 lat czara goryczy się przeleje i ludzie odpłącą dziennikarzom pięknym za nadobne. Nie wolno tak manipulować, naginać faktów Pani Paulino. Ja wiem, każdy chce za coś żyć, ale są pewne granice. Dziś Pani piętnuje nauczycieli, kiedyś ktoś Pani grupę zawodową napiętnuje. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czarna owca nauczyciel

  nauczyciel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 11

  Autorka powinna zatrudnić się jako nauczycielka na rok, najlepiej w publicznym gimnazjum w ramach eksperymentu, a potem już spokojnie gromić tych nierobów nauczycieli. Niech popisze konspekty na...rozwiń całość

  Autorka powinna zatrudnić się jako nauczycielka na rok, najlepiej w publicznym gimnazjum w ramach eksperymentu, a potem już spokojnie gromić tych nierobów nauczycieli. Niech popisze konspekty na lekcje, rozkłady nauczania, karty pracy, sprawozdania z realizacji ...., popracuje w różnych szkolnych komisjach, rozpozna sytuację swoich uczniów, dodatkowo się przeszkoli w sobotę i niedzielę (przyda się do awansu), napisze listy do rodziców i trochę podzwoni po domach (za własne pieniądze), postoi na przerwach na korytarzach, gdzie zapobiegnie aktom przemocy, odwiedzi ubikacje zasnute dymem papierosowym i oczywiście zrealizuje program nie bacząc na włączone na lekcji muzyczne telefony i odpowiadając uśmiechem na inwektywy wychowanków.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  karoshi

  pingwin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

  Szanowna Pani, czy naprawdę wierzy Pani, że "pensum" nauczyciela to cały jego czas pracy? Równie dobrze mogłaby Pani napisać, że prezenterka "Wiadomości" w TVP pracuje 30 minut dziennie. Albo że...rozwiń całość

  Szanowna Pani, czy naprawdę wierzy Pani, że "pensum" nauczyciela to cały jego czas pracy? Równie dobrze mogłaby Pani napisać, że prezenterka "Wiadomości" w TVP pracuje 30 minut dziennie. Albo że Pani czas pracy to tylko godzina spędzona przy komputerze na pisaniu tekstu. Nie wliczymy czasu na research i takie tam, bo po co? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo