Na lokacie z polisą zarobisz więcej

  Na lokacie z polisą zarobisz więcej

  Łukasz Pałka

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Już ponad 9,5 mld zł zebrali Polacy na lokatach bankowych powiązanych z polisami ubezpieczeniowymi, które pozwalają uniknąć 19-procentowego podatku Belki - wynika z raportu przygotowanego dla dziennika "Polska" przez firmę doradczą Open Finance.
  Jeszcze przed końcem roku kwota ta przekroczy pułap 12 mld zł. Polisolokaty, które jeszcze rok temu były praktycznie nieznane, teraz robią furorę i notują wzrosty rzędu kilkuset procent. Nie wszystkie banki chcą chwalić się swoimi dokładnymi wynikami. Ale np. w Deutsche Banku wartość oszczędności wpłaconych na polisolokaty wzrosła w ciągu roku aż o ponad 680 proc.

  Powód? Osoby, które w ostatnim roku straciły pieniądze na giełdzie i w funduszach inwestycyjnych, szukają bezpiecznych inwestycji. Obok bezpieczeństwa polisolokata gwarantuje większe zyski niż zwykła lokata bankowa czy bezpieczny fundusz rynku pieniężnego albo obligacji.

  - Wszystko dlatego, że to, co zarobimy na polisolokacie, nie jest objęte 19-procentowym podatkiem od zysków - tłumaczy Mateusz Ostrowski, analityk z Open Finance. - Tymczasem taki podatek trzeba zapłacić, realizując zyski z lokat, funduszy i giełdy - dodaje.

  Załóżmy, że klient ma do zainwestowania 10 tys. zł. Może wpłacić pieniądze na zwykłą roczną lokatę bądź lokatę powiązaną z polisą ubezpieczeniową. Obie oprocentowane na 6 proc. W pierwszym przypadku jego zysk po roku wyniesie 600 zł. Jednak po odliczeniu podatku Belki do ręki dostanie tylko 486 zł. Polisolokata pozwala uniknąć tej straty.

  Decydując się na kupno lokaty z polisą ubezpieczeniową, warto jednak pamiętać, że i tutaj w ofertach zdarzają się haczyki. Najczęściej jest bowiem tak, że polisolokatę, na której lokujemy np. 10 tys. zł, bank reklamuje jako oprocentowaną na 7,4 proc., a dostajemy tylko 600 zł. Dlaczego? Bo właśnie na 7,4 proc. musiałaby być oprocentowana zwykła lokata, by po odliczeniu podatku Belki z ulokowanych 10 tys. zł dać inwestorowi 600 zł na rękę.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo