Menu Region

Prezydent Gruzji zakazał wojsku odpowiadania na ogień Osetii

Prezydent Gruzji zakazał wojsku odpowiadania na ogień Osetii

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Prezydent Gruzji poinformował, że wydał rozkaz swoim wojskom, aby nie odpowiadały ogniem na strzały ze strony oddziałów stacjonujących w Osetii Południowej. Micheil Saakaszwili w telewizyjnym orędziu do narodu opowiedział się za natychmiastowymi rozmowami obu stron konfliktu.
Prezydent Gruzji powiedział, że nie zważając na to, iż w rezultacie ostrzałów są zabici i ranni, podjął świadomą decyzję o wstrzymaniu ognia, "gdyż nie można kontynuować wojskowej konfrontacji i trzeba natychmiast rozpocząć rozmowy". Zapowiedział amnestię dla osetyjskich separatystów, "jeśli wstrzymają ogień".

Prezydent Saakaszwili zaproponował Osetii Południowej nieograniczoną autonomię w ramach Gruzji, a Rosji zaproponował, by była gwarantem tej autonomii.

W ostatnich dniach doszło do silnej wymiany ognia z udziałem artylerii między wojskami gruzińskimi i siłami osetyjskimi. Ranni i zabici są po obu stronach. To największa konfrontacja w regionie w ostatnich latach.

Osetia Południowa to zbuntowana gruzińska prowincja, która - podobnie jak Abchazja - na początku lat 90., po rozpadzie Związku Radzieckiego, wyszła spod kontroli Tbilisi. Obie prowincje korzystają ze wsparcia Rosji.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się