Menu Region

Szef ZNP: Przez ministerstwo edukacji nauczyciele będą...

Szef ZNP: Przez ministerstwo edukacji nauczyciele będą tracić pracę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Szef ZNP Sławomir Broniarz ostrzega, że jeśli zmiany planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wejdą w życie, to co piąty nauczyciel może stracić pracę. Rządowy projekt nowelizacji Karty Nauczyciela zaproponowany przez MEN daje samorządom możliwość zwiększenia pensum nauczycielskiego o 4 godziny tygodniowo.
Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego uważa, że w konsekwencji zwiększenia wymiaru czasu pracy, ponad 100 tysięcy nauczycieli może stracić zatrudnienie.

Wiceminister Edukacji Justyna Szumilas odpiera zarzuty prezesa ZNP. Podkreśla, że zapis nie oznacza automatycznego podniesienia pensum dla wszystkich nauczycieli. Decyzję o zwiększeniu czasu pracy samorząd będzie musiał bardzo dobrze uzasadnić - podkreśla wiceminister Szumilas. Podniesienie pensum będzie zależało od typu szkoły, rodzaju zajęć i liczby uczniów w klasie, tłumaczy wiceminister edukacji.

Krystyna Szumilas dodaje, że nowe zapisy w Karcie Nauczyciela oznaczają pozytywne zmiany dla nauczycieli. Przyjmując uchwałę o podniesieniu pensum, samorząd może ustalić wyższe wynagrodzenie dla nauczycieli.

Na 18 sierpnia jest zaplanowane spotkanie strony rządowej z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Sławomir Broniarz zapowiedział, że jeśli rozmowy nie przyniosą przełomu w dyskusji o płacach i emeryturach nauczycielskich, władze ZNP mogą zarządzić od 1 września pogotowie strajkowe.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się