Menu Region

Mamy problemy z obsługą długów

Mamy problemy z obsługą długów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Beata Tomaszkiewicz

Prześlij Drukuj
Ponad 40 proc. kredytobiorców obawia się, że w najbliższych miesiącach może mieć problem ze spłatą zaciągniętych długów - wynika z ostatnich badań Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.
Monika Kwiatkowska z Warszawy była optymistką, gdy dwa lata temu zaciągała kredyt na zakup mieszkania i jego wyposażania. Teraz obawia się, że po kolejnej podwyżce stóp procentowych, będzie miała poważny problem z obsługą zadłużenia. Od 2006 r. jej rata kredytu hipotecznego zaciągniętego na 200 tys. zł wzrosła o niemal 300 zł. Kwiatkowska nie jest wyjątkiem. Obecnie w Polsce aż 12,3 mln osób ma przynajmniej jeden kredyt. Z tego ok. 10 proc. notuje już problemy z jego spłatą.

Równocześnie tylko 30 proc. dłużników jest przekonanych, że w najbliższych miesiącach będzie bez żadnego problemu regulowała swoje zobowiązania. To niemal o 9 proc. mniej niż w pierwszym kwartale. Rośnie natomiast grono klientów, które obawia się przyszłości - z 35 proc. w pierwszym kwartale do ponad 40 proc. obecnie.

Nie oznacza to jednak, że osoby te w razie problemów przestaną spłacać zobowiązania. Na razie deklaruje to niespełna 2 proc. dłużników. Zdecydowana większość zamierza przede wszystkim oszczędzać. Mniej będą wydawać na bieżącą konsumpcję, a zwłaszcza przyjemności.

Analitycy prognozują, że wstrzemięźliwość zakupowa klientów w drugiej połowie roku przełoży się na mniejszy wzrost konsumpcji, a przede wszystkim na spadek popytu na kredyty. Może to spowolnić gospodarkę, która zgodnie z prognozami Ministerstwa Finansów ma się rozwijać w tempie niespełna 5 proc. rocznie.

Współpraca MW

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się