Menu Region

Naukowcy opracowali nową mapę Arktyki

Naukowcy opracowali nową mapę Arktyki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Najnowsza mapa Arktyki ukazuje tereny, które w przyszłości mogą stać się przyczyną konfliktów terytorialnych. Zdaniem autorów mapy, w przyszłości świat może spodziewać się arktycznej gorączki złota - w okolicach bieguna znajdują się bowiem liczne złoża ropy i gazu.
Mapę nakreślili naukowcy z Wielkiej Brytanii. Według nich, największa część terenów arktycznych przypadłaby Rosji, reszta - pozostałym krajom, które zgłaszają roszczenia czyli Danii, Kanadzie, Norwegii i USA. Badacze wzięli pod uwagę toczące się spory oraz istniejące prawo międzynarodowe, które częściowo reguluje te kwestie.

Zdaniem współautora mapy Martina Pratta z Uniwersytetu Durham, arktyczne bogactwa naturalne mogą stać się przyczyną poważnych problemów. "Jeśli zapotrzebowanie na ropę i gaz będzie nadal rosło, tereny te będą coraz cenniejsze, a to może doprowadzić do konfliktu" - uważa Pratt.

Z najnowszych szacunków wynika, że na Arktyce znajduje się jedna czwarta nieodkrytych jeszcze światowych złóż ropy i gazu. Globalne ocieplenie sprawia jednocześnie, że dostęp do tych terenów staje się coraz łatwiejszy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się