Menu Region

Ubiegasz się o alimenty? Masz czas do jutra

Ubiegasz się o alimenty? Masz czas do jutra

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Tylko do jutra o zaległą zaliczkę alimentacyjną mogą ubiegać się osoby, które wychowują dziecko z nowym partnerem, a w sprawie zaliczki otrzymały opinię odmowną. Jeszcze do niedawna prawo do zaliczki mieli tylko samotni rodzice. 7 lipca Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zaliczka przysługuje także tym osobom, które żyją w nowych związkach małżeńskich lub konkubenckich.
Dyrektor departamentu świadczeń rodzinnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społeczenej Alina Wiśniewska podkreśla, że do jutra będą przyjmowane wnioski tylko tych osób, które o zaległą zaliczkę alimentacyjną starały się przed 7 lipca, ale ze względu na ponujący wówczas stan prawny otrzymały opinię odmowną.
Te osoby mogą wystąpić ze skargą oraz wnioskiem o wznowienie postępowania.

Ministerstwo Pracy nie spodziewa się wielu takich wniosków. Alina Wiśniewska przewiduje jednak, że w związku z wejściem w życie nowych przepisów, wiele osób zacznie ubiegać się o zaliczkę po raz pierwszy.

Zaliczka alimentacyjna jest wypłacana w przypadku bezskutecznej egzekucji zasądzonych alimentów, gdy dochód nie przekracza 583 zł na osobę w rodzinie. Od października tego roku prawo do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego będą miały rodziny, których dochód nie przekracza 725 zł.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się