Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolne zerówki w modzie

Katarzyna Sklepik
Rodzice chętnie wybierają zerówki w szkole
Rodzice chętnie wybierają zerówki w szkole Fot. Szymon Siewior
W nadchodzącym roku szkolnym w poznańskich szkołach podstawowych uruchomionych będzie o 11 oddziałów zerówek więcej niż w roku poprzednim. - Bardzo nas to cieszy - mówi Elżbieta Przybylak z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - Świadczy to o tym, że rodzice przekonali się jednak do tego, że szkolne zerówki są tak samo dobre, jak te w przedszkolach.

Do tej pory przedszkolna zerówka wygrywała ze szkolną godzinami otwarcia. Bowiem w przedszkolach dzieci mogą być na przykład od godziny 6.30 do godziny 17, bo tak jest czynna placówka. A - z kolei - oferta szkolna obejmowała tylko pięć godzin. Czekając na rodziców, pozostałe godziny sześciolatek musiałby spędzić w specjalnej świetlicy. I to nie podobało się rodzicom.
- Teraz, kiedy przekonali się, że dzieci mają w podstawówkach takie same warunki do nauki i zabawy jak w przedszkolu, chętniej zapisują sześciolatki do zerówki szkolnej a nawet przenoszą je z przedszkoli do szkół - dodaje Elżbieta Przybylak. - Tak było właśnie w przypadku tych jedenastu oddziałów.
Po obowiązkowych pięciu godzinach zajęć w szkolnej zerówce dzieci bawią się w świetlicy. Sale lekcyjne, łazienki i świetlice dla zerówkowiczów znajdują się w pobliżu klas dla uczniów nauczania zintegrowanego. Najmłodsi zgromadzeni są w jednym bloku, tak by na przerwach nie spotykać się ze starszymi uczniami.
Oferta zajęć szkolnej zerówki jest taka sama jak przedszkolnej. Poza obowiązkowym programem, dzieci mają zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, logopedii, a także języka angielskiego.
- Poza tym mogą się już powoli przyzwyczajać do szkolnych zasad - mówi Andrzej Tomczak, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - Dzięki temu jako pierwszoklasiści lepiej odnajdują się w nowej rzeczywistości.
Rodzicom, którzy nie zapisali jeszcze dzieci do zerówki, przypominamy, że roczne przygotowanie do szkoły jest obowiązkowe.
- Dla sześciolatków miejsca muszą się znaleźć zarówno w przedszkolu jak i w szkołach podstawowych - wyjaśnia Elżbieta Przybylak.
Decydując się na zerówkę, rodzice mają do wyboru oddziały szkolne lub przedszkolne. W tym drugim przypadku - pobyt pięciogodzinny lub całodzienny.
Oddziały zerowe w szkołach i pięciogodzinne w przedszkolach są bezpłatne. Rodzice ponoszą tylko symboliczne opłaty, na przykład na ciepłe napoje, kanapki lub na zajęcia dodatkowe.
Natomiast całodniowy pobyt w przedszkolu to koszt 250 złotych (z posiłkami). Często dochodzą do tego koszty zajęć dodatkowych.
- Myślę, że atutem szkolnych zerówek jest brak stałych opłat, które muszą ponosić rodzice - przyznaje Elżbieta Przybylak.

Nowe zerówki w szkołach podstawowych

Z roku na rok rodzice coraz częściej wybierają szkolne zerówki. Od września uruchomionych zostanie dodatkowych 11 oddziałów, w każdym z nich uczyć się będzie po 25 sześciolatków.

Stare Miasto
Dodatkowo 1 oddział
- Szkoła Podstawowa nr 15

Jeżyce
Dodatkowo 2 oddziały
- Szkoła Podstawowa nr 23
- Szkoła Podstawowa nr 89

Nowe Miasto
Dodatkowo 5 oddziałów
- Szkoła Podstawowa nr 3
- Szkoła Podstawowa nr 18
- Szkoła Podstawowa nr 46
- Szkoła Podstawowa nr 55
- Szkoła Podstawowa nr 64
Grunwald
Dodatkowo 3 oddziały
- Szkoła Podstawowa nr 7
- Szkoła Podstawowa nr 58
- Szkoła Podstawowa nr 88

Są jeszcze wolne
miejsca w szkolnych zerówkach, informacje o nich znajdziemy
na stronie:
www.nabor.pcss.pl/poznan

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski