Menu Region

Dziecko emigranta w szkole dostanie opiekuna

Dziecko emigranta w szkole dostanie opiekuna

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Kula

Prześlij Drukuj
Ministerstwo Edukacji ogłosiło, że zwolni z opłat za naukę dzieci obcokrajowców -do tej pory za darmo uczyły się te z krajów Unii Europejskiej.
Do szkolnego pedagoga w podstawówce na warszawskim Gocławiu trafiło dwóch czarnoskórych chłopców. Nauczyciele narzekali: trzymają się na uboczu, unikają zabaw.

- Bracia po prostu nie znali słowa po polsku, z angielskim też radzili sobie fatalnie. Czuli się zagubieni. Po roku wiele z tych problemów zniknęło - opowiada Maciej Waloszek, nauczyciel i wychowawca.

W publicznych szkołach uczy się już blisko 4 tysiące dzieci emigrantów. Ta liczba będzie rosła. Ministerstwo Edukacji ogłosiło właśnie, że zwolni z opłat za naukę dzieci obcokrajowców (do tej pory za darmo uczyły się te z krajów Unii Europejskiej).

- Tam, gdzie skupiska dzieci cudzoziemców są największe, szkoły będą zatrudniać asystentów nauczycieli znających język i kulturę dzieci - zapowiada minister edukacji Katarzyna Hall. Asystenci będą zatrudniani przez lokalne samorządy, nie muszą mieć pedagogicznego wykształcenia. Ważne, by znali środowisko lokalnej mniejszości narodowej - mówi rzecznik MEN Barbara Milewska.

Takie rozwiązanie sprawdziło się w edukacji dzieci romskich. Każdy romski uczeń w ramach rządowego programu miał opiekuna, który pilnował, by uczeń nie unikał lekcji, pomagał też w nawiązaniu kontaktu z nauczycielami i polskimi rówieśnikami.

Miesiąc przed początkiem nauki do gabinetów dyrektorów szkół coraz częściej pukają przybysze z Wietnamu, Chin, Laosu, Kamerunu, Białorusi. Często bez tłumaczy, bez dokumentów o dotychczasowej edukacji dzieci.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się