Menu Region

Komandosi dostaną o połowę mniej pieniędzy

Komandosi dostaną o połowę mniej pieniędzy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Marcin Zieliński

1Komentarz Prześlij Drukuj
Czy Grom i Formoza, dwie najlepsze jednostki specjalne w naszej armii, zapłacą za reformę polskiego wojska? Wszystko wskazuje na to, że tak.
Wszystko wskazuje na to, że tak. Budżet tych elitarnych oddziałów ma zostać w 2009 roku zmniejszony blisko o połowę. Opozycja grzmi, że PO rozmontowuje Wojska Specjalne.

Według deklaracji premiera Donalda Tuska już za dwa lata polska armia ma być w pełni zawodowa, przez co lepiej dofinansowana i wyposażona. Tymczasem Ministerstwo Obrony Narodowej planuje przeznaczyć na jednostki, które obecnie są już w pełni zawodowe, znacznie mniej pieniędzy niż teraz.

Choć suma ponad 170 mln złotych, jaką MON chce wydać na żołnierzy Gromu i Formozy oraz 1. Pułku Komandosów z Lublińca w 2009 roku, wydaje się ogromna, to w porównaniu z rokiem 2007, kiedy to na wojska specjalne wydano 260 mln, wypada znacznie gorzej. Dla porównania już w tym roku na jednostki specjalne z budżetu wydano 200 mln zł, a do grudnia ich funkcjonowanie ma kosztować w sumie około 300 mln zł.

- Ograniczanie funduszy na elitarne jednostki jest niebezpieczne - mówi Aleksander Szczygło, były minister obrony. - Może to doprowadzić do znacznego osłabienia naszej wiarygodności wśród sojuszników - dodaje. I wyjaśnia, że z pieniędzy przeznaczonych na takie jednostki finansowane są też zadania specjalne, które oddziały wykonują na całym świecie.

- Obniżenie budżetu może sprawić, że pewne akcje nie będą podejmowane - ostrzega.
Oprócz Iraku i Afganistanu Grom i Formoza prowadziły operacje antyterrorystyczne również w Afryce, krajach Bliskiego Wschodu i Azji.

Obawa o wycofanie się w przyszłym roku z niektórych zadań sojuszniczych jest tym bardziej prawdopodobna, że ze 170 mln aż 136 mln to pensje żołnierzy. Reszta pieniędzy, czyli niespełna 40 mln, musi wystarczyć na szkolenie, zakup amunicji, opłacenie rachunków i informatorów. Na przeprowadzenie akcji wymierzonych w terrorystów pozostaje bardzo niewiele.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

obniżyć im fundusze

+32 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ala (gość)  •

Bzdura!!
mam znajomego w GROM i wiem, że formacja ta szasta pieniędzmi w sposób zupełnie niefrasobliwy; zwykły żołnież ma kasę na zakup zupełnie nieprawdopodobnych i niepotrzebnych gadżetów, z którymi się później obnosi

odpowiedzi (0)

skomentuj