Menu Region

Kielce: Przebudowa baszty prochowej i ogrodu włoskiego przy...

Kielce: Przebudowa baszty prochowej i ogrodu włoskiego przy pałacu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

1Komentarz Prześlij Drukuj
XVII-wieczna baszta prochowa w murze obwodowym kieleckiego pałacu biskupów krakowskich zostanie przebudowana, dzięki czemu połączy park miejski z pałacowym ogrodem włoskim. Ogród będzie na wiosnę odnowiony - zapowiada jego gospodarz, Muzeum Narodowe w Kielcach.
"Wewnątrz dwukondygnacyjnej baszty ma powstać klatka schodowa, która umożliwi w sezonie wiosenno-letnim przejście z parku do ogrodu. Planuje się też urządzenie w baszcie punktu informacji turystycznej ze stoiskiem sprzedaży folderów i pamiątek" - poinformowała PAP kierowniczka muzealnego działu inwestycji i konserwacji Małgorzata Rupniewska.

W zrekonstruowanym przed siedmioma laty ogrodzie włoskim z epoki baroku wymieniona zostanie z kolei część stylowych nasadzeń (m.in.
bukszpany), nawierzchni żwirowej, poprawiony zostanie drenaż i instalacja nawadniająca oraz zrekonstruowana będzie kamienna obudowa zabytkowej studni. Część sięgających szacunkowo prawie 500 tys. zł brutto kosztów inwestycji sfinansuje UE, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przypałacowa baszta prochowa ze strzelnicą czekała na rewitalizację 30 lat. Brak przekazów na temat jej militarnego wykorzystania w przeszłości; w zapisach inwentarzowych odnotowano, że suszono w niej zioła.

Pałacowy ogród włoski, przypominający historyczny - z epoki baroku - stanowi ukwiecone otoczenie dawnej rezydencji biskupiej. Ozdobną część ogrodu otoczono sadem jabłoniowym, ujętym w cztery sektory i zamkniętym alejami grabowymi.

Wzniesiony w Kielcach z fundacji Jakuba Zadzika w latach 1637-1644 pałac biskupów krakowskich, obecnie siedziba Muzeum Narodowego, otoczony był ogrodem, w którym rosły - według źródeł - m.in. "zioła woniejące rozmaite z kwaterami i herbami", figarnia i "kilkanaście drzewek figowych". Później pojawiła się pomarańczarnia, dwie oranżerie, lodownia i inspekty do hodowli rozsad roślin. Rozplanowanie kwater i boczne szpalery drzew przetrwały do II połowy XIX wieku.

Obecnie cztery kwatery od strony pałacu są trawnikami i mają geometryczny rysunek wycięty w darni. Wypełniono je białym i czerwonym żwirem z peoniami w narożach. Kolejne dwie kwatery tworzą nasadzenia formowanego bukszpanu z kwiatami sezonowymi: wiosną kwitnie tulipan pospolity czerwony i narcyz trąbkowy żółty, latem bratek wielokwiatowy niebieskofioletowy i czerwonopurpurowy, a jesienią grzebiotka bordowa i aksamitna karłowata żółta.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

ghrpzw@dambli.com

+54 / -54

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

onocjenvnb (gość)  •

72l0Ob unxiyyknsfiq, [u**********dknpymwnahko.com/]dknpymwnahko[/url], [link=http://bowaaxtniifk.com/]bowaaxtniifk[/link], http://dzsewoyonjlh.com/

odpowiedzi (0)

skomentuj