Menu Region

Pielgrzymi wolą autokar i internet od pieszej wędrówki

Pielgrzymi wolą autokar i internet od pieszej wędrówki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Ćwiek

Prześlij Drukuj
Z roku na rok spada liczba osób, które biorą udział w sierpniowych pieszych pielgrzymkach.
W zeszłym roku pieszo do Częstochowy dotarło 138 022 pielgrzymów. Rok wcześniej było to o prawie 9 tys. więcej osób. Dziesięć lat temu - aż o 50 tys.

- Idę już dziewiąty raz. Kiedy byłam po raz pierwszy, moja grupa liczyła ponad sto osób. Dziś idzie w niej zaledwie pięćdziesiąt - mówi Ewa Kasprzyk z wrocławskiej pielgrzymki.

Nie wiadomo, ile osób idzie w tym roku. Statystyki będą znane dopiero, kiedy wszystkie grupy dotrą na Jasną Górę. Kierownicy pielgrzymek twierdzą jednak, że liczba uczestników jest podobna do ubiegłorocznej. - W krakowskiej pielgrzymce weźmie udział około ośmiu tysięcy pielgrzymów.

Często biorą w niej udział osoby, które pielgrzymują dziesiąty raz z rzędu i na kolejne pielgrzymki zabierają ze sobą znajomych - mówi ks. Jan Przybocki, koordynator pielgrzymki krakowskiej.

Powodów coraz mniejszego zainteresowania tradycyjnym pielgrzymowaniem jest wiele. Jeden z nich to znaczny wzrost organizowanych przez parafie autokarowych pielgrzymek do zagranicznych miejsc kultu.

- Na wiosnę organizowałem pielgrzymkę autokarową do Rzymu. Nie ma co ukrywać, było ze mną wówczas więcej parafian, niż idzie dziś ze mną do Częstochowy - mówi ks. Tomasz Płukarski, rzecznik prasowy wrocławskiej pielgrzymki.

Pielgrzymki autokarowe są atrakcyjne, bo pozwalają po drodze zahaczyć o inne atrakcje turystyczne.- To często turystyka sakralna polegająca na sportowej rywalizacji, kto więcej sanktuariów zaliczył - tłumaczy Maria Rogaczewska, socjolog z UW.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się