Menu Region

Kurier poleca nowości książkowe

Kurier poleca nowości książkowe

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Kurier Lubelski

Marek Podgajny

Prześlij Drukuj
Dziś prezentujemy dwa wydawnictwa, jeszcze "cieplutkie", które dopiero trafiły do księgarń. Przyjemnej lektury.
1/3

(© okładka książki)

Ich najważniejsza bitwa


Książka Stephena Bungaya została swego czasu okrzyknięta jedną z najlepszych na Zachodzie publikacji na temat powietrznych walk o Anglię w czasie II wojny światowej. Jest to co prawda lektura dla masowego odbiorcy, ale... który przejawia zainteresowania historią. Zalety: Zrozumiały język i plastyczne przedstawienie kulisów historycznych wydarzeń. Autor nie karmi nas jedynie kolejną opowieścią o lotnikach i ich wspaniałych maszynach. Ważni są tu nie tylko walczący Anglicy, Polacy i Cze-si, ale także ich przeciwnicy w niemieckich mundurach. To wyczerpujący opis jednego z najważniejszych epizodów II wojny na Zachodzie.

Książki wojenne, podobnie jak kryminały - przepraszam za być może zbyt lekkie porównanie - mają swych zagorzałych czytelników, którzy wymagają od autora nie tylko zobrazowania faktów i ich przeanalizowania. Niestety, niewielu historyków naukowców, także polskich, ma talent do tego, ba, niektórzy otwarcie przyznają się, że pisarstwo popularnonaukowe jest poniżej ich profesorskiej godności. Tymczasem czytelnicy chcą dramaturgii w opowieści o wojnie, odrobiny tajemnicy, pokazania kulisów wydarzeń i ich bohaterów. I to w tej książce znajdziecie.
STEPHEN BUNGAY: Bitwa o Anglię, Wydawnictwo Znak, cena 69,90 zł

Nasz krajan Bohdan Łazuka


Bohdan Łazuka jako młodzian ruszył z Lublina w wielki świat i już po kilku latach pobytu w Warszawie zaczął robić karierę. Jako aktora, kabareciarza i estradowca znała go cała Polska. Niestety, działo się to w przaśnych czasach Gomułki, a potem Gierka, kiedy nie było kolorowych czasopism plotkarskich, talk-showów w stacjach telewizyjnych, o portalach towarzyskich czy internecie nie wspominając. A szkoda, bo nasz krajan był wówczas megagwiazdą: grał, śpiewał, tańczył, występował - mówiąc krótko bawił ludzi. I dlatego niewiele wiemy o kulisach jego sławy i prywatności. Jaki był wówczas, jaki jest teraz?

Teraz mamy w rękach wywiad-rzekę z Łazuką. Jego biografię można utkać z samych anegdot. Ta książka to także opowieść o środowisku, które pan Bohdan poznał i współtworzył, o aktorstwie, kobietach, o życiu w PRL-u. Poznajemy lekkoducha, który docenił wartość rodziny (miał cztery żony). W rozmowie z Karoliną Prewęcką dzieli się swoimi przemyśleniami. Są też smakowite opowieści przyjaciół i znajomych Bohdana Łazuki, m.in.: Daniela Olbrychskiego, Olgi Lipińskiej, Grażyny Szapołowskiej, Marii Czubaszek, Jerzego Owsiaka, Krzysztofa Kowalewskiego, Barbary Krafftówny i Vadima Brodskiego.
BOHDAN ŁAZUKA: Przypuszczam, że wątpię, Wyd. Prószyński i S-ka, cena 39 zł
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się