Menu Region

Jak wyliczyć wysokość wcześniejszej emerytury

Jak wyliczyć wysokość wcześniejszej emerytury

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Kamila Buźniak

1Komentarz Prześlij Drukuj
Od 2009 r. zmienią się zasady przechodzenia na wcześniejsze świadczenia. Sprawdź, na jaką kwotę możesz liczyć, składając wniosek w tym roku.
Jeśli chcesz skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury, musisz jeszcze w tym roku spełnić wszystkie niezbędne warunki - dotyczące stażu, wieku, pracy w szczególnych warunkach itp.

Pamiętaj, że kobiety mogą skorzystać z przywileju po ukończeniu 55 lat, a mężczyźni, gdy skończą 60. Jednak w każdym przypadku wniosek do ZUS-u kobieta powinna złożyć przed ukończeniem 60 lat, mężczyzna - 65.
Ale pamiętaj, nie musisz na to świadczenie przechodzić koniecznie w tym roku - masz prawo to zrobić w kolejnych latach.

Dlaczego? Być może twoje obecne zarobki netto są wyższe od wcześniejszej emerytury i decyzja o rozwiązaniu umowy o pracę nie jest teraz dla ciebie opłacalna. Zanim więc ją podejmiesz, sam oblicz kwotę świadczenia - dziś podpowiadamy, jak to zrobić.

Pamiętaj!
Jeśli zdecydujesz, że jednak chcesz pobierać świadczenie, sam musisz wypełnić i dostarczyć do ZUS-u wniosek w tej sprawie (możesz go złożyć na piśmie lub ustnie - do protokołu). Najlepiej jednak skorzystaj z gotowych formularzy - ZUS Rp-1 i ZUS Rp-6, które otrzymasz w każdym inspektoracie ZUS-u. Znajdziesz je też na stronie: www.zus.pl. Druki wypełnij drukowanymi literami.

Przykład 1
Pani Anna ukończyła 55 lat i 2 lipca 2008 r. złożyła wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury. Udokumentowała dokładnie 25 lat pracy na umowę o pracę oraz 5 lat okresów nieskładkowych - korzystała wówczas z urlopu wychowawczego, opiekując się dwójką dzieci.

1Najpierw ustala, od jakiej kwoty będzie obliczona jej wcześniejsza emerytura.
Aby to zrobić, z dokumentów Rp-7 (zaświadczenia o zarobkach wystawiane przez pracodawcę) wybiera 10 kolejnych lat (druga rubryka tabelki zamieszczonej poniżej) z ostatniego 20-lecia przed złożeniem wniosku o emeryturę - wówczas zarabiała najwięcej. Zarobki z 20 niekoniecznie kolejnych lat byłyby dla niej niekorzystne. Kwoty wpisuje w trzeciej rubryce swojej tabelki. W kolumnie czwartej zestawienia - odpowiednio do danego roku kalendarzowego - przeciętne zarobki w kraju, które podane są w tabeli obok (Przeciętne wynagrodzenie w latach 1950-2007). Następnie oblicza relację swoich rocznych zarobków do przeciętnego wynagrodzenia w danym roku, wyrażając ją w procentach z zaokrągleniem do setnych części. Uzyskuje wskaźniki swojego wynagrodzenia w kolejnych latach (ostatnia kolumna tabelki poniżej).

2Oblicza swój indywidualny wskaźnik.
Wylicza średnią arytmetyczną z tych wskaźników, która jest jej indywidualnym wskaźnikiem przyjętym do obliczenia emerytury:
1280,00 : 10 lat = 128 proc. (wskaźnik nie może przekroczyć 250 proc.).

3Oblicza podstawę wymiaru swojej emerytury.
Pani Anna mnoży ten wskaźnik przez kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku po spełnieniu uprawnień emerytalnych (od 1 marca 2008 r. wynosi ona 2275,37 zł) i uzyskuje kwotę, od której będzie obliczona część składkowa i nieskładkowa jej wcześniejszej emerytury. Jest to podstawa wymiaru emerytury. W jej przypadku wynosi (2275,37 zł x 128 proc.) = 2912,47 zł.
1 3 »
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

A Pomostówka?

+127 / -119

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

leov (gość)  •

Nigdzie nie można znależć zasad obliczania emerytury pomostowej. W tym roku minęło mi 35 lat pracy w warunkach szkodliwych. Kochany Rząd załatwił mi przedłużenie okresu pracy o 5, albo i 10 lat. Nie wiem o ile, bo nie wiem, czy emerytura pomostowa zapewni mi choć minimum socjalne(istnieje jeszcze takie?). Obecnie zarabiam ponad 5000 brutto. Co z tego, jak zdrowie coraz gorsze?. W takich warunkach nie powinno się pracować więcej niż 15-20 lat, a to już 35 minęło!.Nie wiem ile jeszcze"pociągnę", ale nie mogę nawet próbować planować, bo nie mogę dowiedzieć się na jaką wysookość świadczenia(emerytury pomostowej) moge liczyć. KTO TO WIE?

odpowiedzi (0)

skomentuj