Menu Region

Jak wyliczyć wysokość wcześniejszej emerytury

Jak wyliczyć wysokość wcześniejszej emerytury

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Kamila Buźniak

1Komentarz Prześlij Drukuj
Od 2009 r. zmienią się zasady przechodzenia na wcześniejsze świadczenia. Sprawdź, na jaką kwotę możesz liczyć, składając wniosek w tym roku.
Jeśli chcesz skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury, musisz jeszcze w tym roku spełnić wszystkie niezbędne warunki - dotyczące stażu, wieku, pracy w szczególnych warunkach itp.

Pamiętaj, że kobiety mogą skorzystać z przywileju po ukończeniu 55 lat, a mężczyźni, gdy skończą 60. Jednak w każdym przypadku wniosek do ZUS-u kobieta powinna złożyć przed ukończeniem 60 lat, mężczyzna - 65. Ale pamiętaj, nie musisz na to świadczenie przechodzić koniecznie w tym roku - masz prawo to zrobić w kolejnych latach.

Dlaczego? Być może twoje obecne zarobki netto są wyższe od wcześniejszej emerytury i decyzja o rozwiązaniu umowy o pracę nie jest teraz dla ciebie opłacalna. Zanim więc ją podejmiesz, sam oblicz kwotę świadczenia - dziś podpowiadamy, jak to zrobić.

Pamiętaj!
Jeśli zdecydujesz, że jednak chcesz pobierać świadczenie, sam musisz wypełnić i dostarczyć do ZUS-u wniosek w tej sprawie (możesz go złożyć na piśmie lub ustnie - do protokołu). Najlepiej jednak skorzystaj z gotowych formularzy - ZUS Rp-1 i ZUS Rp-6, które otrzymasz w każdym inspektoracie ZUS-u. Znajdziesz je też na stronie: www.zus.pl. Druki wypełnij drukowanymi literami.

Przykład 1
Pani Anna ukończyła 55 lat i 2 lipca 2008 r. złożyła wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury. Udokumentowała dokładnie 25 lat pracy na umowę o pracę oraz 5 lat okresów nieskładkowych - korzystała wówczas z urlopu wychowawczego, opiekując się dwójką dzieci.

1Najpierw ustala, od jakiej kwoty będzie obliczona jej wcześniejsza emerytura.
Aby to zrobić, z dokumentów Rp-7 (zaświadczenia o zarobkach wystawiane przez pracodawcę) wybiera 10 kolejnych lat (druga rubryka tabelki zamieszczonej poniżej) z ostatniego 20-lecia przed złożeniem wniosku o emeryturę - wówczas zarabiała najwięcej. Zarobki z 20 niekoniecznie kolejnych lat byłyby dla niej niekorzystne. Kwoty wpisuje w trzeciej rubryce swojej tabelki. W kolumnie czwartej zestawienia - odpowiednio do danego roku kalendarzowego - przeciętne zarobki w kraju, które podane są w tabeli obok (Przeciętne wynagrodzenie w latach 1950-2007). Następnie oblicza relację swoich rocznych zarobków do przeciętnego wynagrodzenia w danym roku, wyrażając ją w procentach z zaokrągleniem do setnych części. Uzyskuje wskaźniki swojego wynagrodzenia w kolejnych latach (ostatnia kolumna tabelki poniżej).

2Oblicza swój indywidualny wskaźnik.
Wylicza średnią arytmetyczną z tych wskaźników, która jest jej indywidualnym wskaźnikiem przyjętym do obliczenia emerytury:
1280,00 : 10 lat = 128 proc. (wskaźnik nie może przekroczyć 250 proc.).

3Oblicza podstawę wymiaru swojej emerytury.
Pani Anna mnoży ten wskaźnik przez kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku po spełnieniu uprawnień emerytalnych (od 1 marca 2008 r. wynosi ona 2275,37 zł) i uzyskuje kwotę, od której będzie obliczona część składkowa i nieskładkowa jej wcześniejszej emerytury. Jest to podstawa wymiaru emerytury. W jej przypadku wynosi (2275,37 zł x 128 proc.) = 2912,47 zł.
1 3 »
Reklama
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

A Pomostówka?

+127 / -119

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

leov (gość)  •

Nigdzie nie można znależć zasad obliczania emerytury pomostowej. W tym roku minęło mi 35 lat pracy w warunkach szkodliwych. Kochany Rząd załatwił mi przedłużenie okresu pracy o 5, albo i 10 lat. Nie wiem o ile, bo nie wiem, czy emerytura pomostowa zapewni mi choć minimum socjalne(istnieje jeszcze takie?). Obecnie zarabiam ponad 5000 brutto. Co z tego, jak zdrowie coraz gorsze?. W takich warunkach nie powinno się pracować więcej niż 15-20 lat, a to już 35 minęło!.Nie wiem ile jeszcze"pociągnę", ale nie mogę nawet próbować planować, bo nie mogę dowiedzieć się na jaką wysookość świadczenia(emerytury pomostowej) moge liczyć. KTO TO WIE?

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama