Menu Region

Czy znowu opłaca się inwestować w fundusze

Czy znowu opłaca się inwestować w fundusze

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jacek Klein

Prześlij Drukuj
Bessa na giełdzie to dobry moment, aby zacząć oszczędzać w funduszach inwestycyjnych. Kiedy inni wycofują pieniądze, ty kupuj jednostki
Kiedy akcje na giełdzie nabierały wartości, Polacy lawinowo zaczęli dokonywać wpłat do funduszy inwestycyjnych. Można było bowiem sporo zarobić na tych inwestycjach. Teraz, kiedy na giełdzie na dobre zadomowiła się bessa, równie lawinowo wycofują pieniądze z funduszy.

Jednostki funduszy akcyjnych tracą bowiem na wartości. Ile? Pokazują to zamieszczone obok tabele uwzględniające wyniki funduszy działających na rynku co najmniej 3 lata. Straty w ciągu ostatnich 12 miesięcy - do końca czerwca - wyniosły nawet 40 proc.

Tymczasem ten bolesny dla portfeli okres powinien być przestrogą dla niedoświadczonego inwestora. Wielu już się przekonało, jak dotkliwe mogą być ubytki finansowe, gdy zaczyna się przygodę z giełdą - nawet za pośrednictwem funduszy - w szczycie koniunktury.

Teraz, kiedy mamy bessę na giełdzie, to wreszcie dobry okres na rozpoczęcie inwestycji. Pamiętaj, że inwestycje w fundusze powinieneś traktować długoterminowo, co najmniej na kilka lat. Najlepiej wpłacać co miesiąc pewną kwotę.

Dzięki temu ograniczasz ryzyko ewentualnych strat. Tak jak akcje, tak i jednostki uczestnictwa raz są tańsze, a raz droższe. Kupując je po różnej wartości, uśredniasz cenę zakupu. Spójrz na dane historyczne.

Okazuje się, że wydłużając czas inwestycji, można było sporo zarobić. Po trzech latach nawet 60 proc. Oczywiście nominalnie, nie uwzględniając prowizji i podatku Belki. Po odjęciu kosztów okazałoby się, iż do zainwestowanego trzy lata temu 1000 zł moglibyśmy doliczyć ponad 400 zł zysku.

Takich wyników nie zapewni ci żadna lokata terminowa w banku. W ciągu pięciu czy siedmiu lat nasz kapitał mógł wzrosnąć nawet trzykrotnie. Z założenia, im inwestycja bardziej ryzykowna, tym dłuższy horyzont inwestycyjny powinieneś wziąć pod uwagę.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się