Dachy kryte blachodachówką

Alicja Charzyńska
Blachodachówki to coraz popularniejsze pokrycie dachowe - nie tylko z racji niższych w porównaniu z dachówką ceramiczną kosztów, ale i z powodu swojej funkcjonalności.

Jedną z podstawowych zalet dachów krytych blachą, docenianych przez inwestorów, jest ich lekkość. Samo pokrycie waży od kilkunastu do około dziesięciu razy mniej niż tradycyjna dachówka ceramiczna.

W nowych budynkach oznacza to możliwość zaprojektowania konstrukcji dachu o mniejszej nośności, a więc wymagającej mniej drewna. W remontowanych - pozwala na pokrycie dachu, którego konstrukcja została już nieco osłabiona upływem czasu, na nowo, z zastosowaniem innego materiału niż dotychczasowa ceramika dachowa.

W obu przypadkach korzyścią dla inwestora jest mniejsza pracochłonność przy zastosowaniu takiego pokrycia, a także niższy koszt transportu materiału na plac budowy.

Nie zawsze tania
By sprawa była jasna - nie zawsze przy takiej zamianie zyskamy finansowo! Blaszany dach nie musi być bowiem automatycznie tani, zwłaszcza w przypadku, gdy swoje wymagania zgłasza np. konserwator. W przypadku obiektów zabytkowych lub nowych budynków stawianych w strefie historycznej zabudowy - może on zażyczyć sobie pokrycia dachu blachą miedzianą.

Miedź jest najbardziej luksusowym metalem stosowanym jako pokrycie dachowe. Jakość uzasadnia ten wydatek! Jej trwałość ocenia się bowiem na kilkaset lat. Cena sprawia jednak, że jest ona materiałem zdecydowanie ekskluzywnym, stosowanym tam, gdzie uzasadniają to wysokie koszty robocizny, stopień skomplikowania dachu.

Podobnie rzecz ma się z pokryciami dachowymi wykonanymi z aluminium. Dachy pokryte tymi materiałami są trwałe, lekkie, niezwykle efektowne i - co nie mniej istotne - nie wymagają konserwacji. Z racji kosztów jednak indywidualni inwestorzy rzadko decydują się na zastosowanie aluminium do pokrywania całych dachów. Częściej wykańczają w ten sposób tylko elementy szczególnie wyeksponowane - takie jak wieżyczki czy lukarny - lub montują jedynie miedziane bądź aluminiowe rynny, rury spustowe itp.

O ile w przypadku miedzi dach można pokrywać blachą w arkuszach bądź też blachodachówką, o tyle aluminium występuje jedynie w tej drugiej postaci. We wszystkich jednak przypadkach koszt pokrycia w ten sposób metra kwadratowego dachu przekracza 100 zł.

Łagodne dla kieszeni

Zupełnie inaczej ma się rzecz z blachodachówką produkowaną w oparciu o blachę stalową. Jej zaletą jest nie tylko niski koszt i łatwość montażu, ale i relatywnie niska cena nominalna.
Sposób obróbki blachy niweluje jej podstawowe mankamenty, a więc zmieniającą się pod wpływem temperatury objętość i brak odporności na korozję.

Podstawowym zabiegiem, jakiemu blacha jest poddawana, jest jej profilowanie, które sprawia, że powierzchnia jest bardziej sprężysta. Ma to coraz większe znaczenie w wyniku zmieniających się warunków klimatycznych w naszym rejonie świata. Fakt, że taka blacha jest bardziej odporna na odkształcenia pod wpływem temperatury, ale także działania wiatru - ma wpływ na decyzje inwestorów.

Kolejne działania to powlekanie stalowego rdzenia np. cynkiem, ale też różnego rodzaju lakierami czy powłokami opartymi na tworzywach sztucznych. Dzięki nim pokrycie dachowe z blachy jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale także na uszkodzenia mechaniczne - takie jak uderzenia kamyków, gałązek, szyszek.

Zastosowanie tego rodzaju pokrycia dachowego ma swoje uzasadnienie również w przypadku, gdy zależy nam na efekcie estetycznym, gdy projekt wymaga zastosowania innej kolorystyki. Blachodachówki są dostępne niemal we wszystkich kolorach.

Jeżeli zależy nam na zachowaniu tradycyjnego wyglądu - wybierzemy takie, które przypominają dachówkę ceramiczną, np. w wersjach z odpowiednio utrwaloną posypką z kruszywa mineralnego.
Blachodachówkę można zastosować wszędzie tam, gdzie zaprojektowano cięższe pokrycia, np. dachówkę ceramiczną czy cementową. Jednak trzeba pamiętać, że adaptowanie projektów na etapie układania dachu też kosztuje. Największe zyski (i pożytki) osiąga się, przewidując ten materiał jako docelowy już na etapie projektu.

Konsultacja: Składy budowlane VOX

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl