Menu Region

Rusza kampania Baracka Obamy

Rusza kampania Baracka Obamy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Robert Stefanicki

Prześlij Drukuj
Obama zaczął wczoraj emisję swoich spotów w kanałach telewizjnych w USA.
Obama zaczął wczoraj emisję swoich spotów w kanałach telewizjnych w USA. Demokrata zarzuca w nich swojemu rywalowi Johnowi McCainowi, że - podobnie jak obecny prezydent Bush - bardziej sprzyja on przemysłowi energetycznemu niż konsumentom.

"Nie możemy sobie pozwolić na kolejnego prezydenta siedzącego w kieszeni nafciarzy" - głosi komentarz. Głos spoza kadru, nienależący do Obamy, dodaje: "Za każdym razem, kiedy napełniasz bak, napełniasz kieszenie firmom paliwowym".

By temu zapobiec, kandydat Demokratów proponuje przywrócenie specjalnego podatku nałożonego na koncerny paliwowe w 1980 r., w okresie wysokich cen surowców energetycznych. Po ośmiu latach podatek zniesiono. Republikanie, w tym McCain, są mu przeciwni.

Obaj kandydaci chcą zmniejszyć uzależnienie Amerykanów od ropy. Obaj stawiają na pozyskiwanie energii z wiatru i słońca oraz samochody o napędzie hybrydowym. Jednak o ile Obama proponuje inwestycje w "czystą" technologię wydobycia węgla, to John McCain chce budować 45 elektrowni atomowych.

Według sondażu Gallupa z ubiegłego piątku Obama ma nad McCainem przewagę 9 proc. głosów. Wczoraj Obamę poparła mieszkająca w Londynie amerykańska aktorka Gwyneth Paltrow.

W umieszczonym w internecie nagraniu wideo Paltrow zaapelowała do amerykańskich emigrantów, by głosowali na kandydata Demokratów: "Możecie głosować z każdego miejsca na świecie. Jeśli mieszkacie za granicą, musicie to zrobić. Każdy głos się liczy".

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.