Menu Region

Premier chce nowej armii, prezydent stawia warunki

Premier chce nowej armii, prezydent stawia warunki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Jałoszewski

1Komentarz Prześlij Drukuj
W przyszłym roku służba w wojsku nie będzie już obowiązkiem.
Nie będzie już obowiązkiem, ale przywilejem i powołaniem tych młodych Polaków, którzy sami ją wybiorą. Od stycznia rząd chce bowiem znieść przymusowy pobór. Ostatni poborowi trafią do armii pod koniec roku.

Od stycznia w polskim wojsku mają zostawać sami zawodowcy i ochotnicy. Dziesięć miesięcy później nie będzie już żołnierzy z poboru. Za dwa lata, czyli w 2010 r., nasza armia będzie liczyła 120 tys. zawodowych żołnierzy.

Powrót do poboru będzie możliwy tylko w sytuacji poważnego kryzysu państwa.

Jednak profesjonalizacja armii to nie tylko zlikwidowanie poboru. Plan rządu zakłada stworzenie zachęt finansowych dla osób, które będą chciały służyć zawodowo w wojsku na maksymalnie 12-letnich kontraktach (potem będzie można przejść na zawodostwo bezterminowe).

Co ważne, bramy koszar będą szerzej otwarte dla kobiet. Powstaną ponadto 30-tysięczne Narodowe Siły Rezerwowe, swego rodzaju polski odpowiednik amerykańskiej Gwardii Narodowej, które pomogą w sytuacjach kryzysowych. Zasilą je byli żołnierze przeniesieni do rezerwy.

Rewolucyjnymi zmianami, które czekają naszych mundurowych, ma dziś zająć się rząd. Premier będzie omawiał z ministrami program profesjonalizacji armii na lata 2008-2012, który przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Szczegóły tego planu nie są na razie znane nikomu poza ministrami Donalda Tuska. Ta tajność programu wzbudziła niezadowolenie Lecha Kaczyńskiego.

Prezydent, który jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, uzależnia swą zgodę na wprowadzenie armii zawodowej od spełnienia przez rząd kilku warunków. Chce przede wszystkim poznać program profesjonalizacji wojska i dowiedzieć się, skąd i ile pieniędzy na to pójdzie.

Ale rząd jak dotąd szczegółów swego planu nie ujawnił. Być może więcej będzie wiadomo po dzisiejszej naradzie z premierem.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Preziutek jak zwykle

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

x (gość)  •

będzie mieszał

odpowiedzi (0)

skomentuj