Menu Region

Taniejący frank zachęca do zaciągania kredytów

Taniejący frank zachęca do zaciągania kredytów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Pałka

Prześlij Drukuj
W poniedziałek frank szwajcarski kosztował 1,96 zł. To najniższy poziom od 14 lat. Dzięki umocnieniu złotego raty kredytu hipotecznego w szwajcarskiej walucie wyraźnie spadają.
Przy zadłużeniu w wysokości 300 tys. zł na 30 lat różnica w ratach kredytu pomiędzy złotym a frankiem wynosi już ok. 700 zł na korzyść tego drugiego.

Co więcej, nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała się odwrócić. Kredyty w złotych na razie nie są żadną alternatywą dla franka szwajcarskiego, bo są droższe średnio o 3,5 pkt proc. A to oznacza raty wyższe nawet o kilkaset złotych.

Zdaniem analityków to jeszcze nie koniec przeceny szwajcarskiej waluty, na którą przypada ponad połowa kredytów hipotecznych w Polsce. - W najbliższych latach będziemy mieli do czynienia z dalszym, choć już nieco wolniejszym umacnianiem złotego - przewiduje Marek Rogalski, analityk z Domu Maklerskiego First International Traders. Jego zdaniem jeszcze przed końcem roku frank może kosztować ok. 1,90 zł, a w 2010 r. zapłacimy za niego nawet 1,86 zł.

Wszystko przez to, że w najbliższych latach polska gospodarka będzie się rozwijać w szybszym tempie niż cała Unia. Poza tym utrzyma się znaczna różnica w poziomie stóp procentowych między Polską i innymi krajami. Dzisiaj główna stopa procentowa w Polsce wynosi 6 proc., podczas gdy w UE- 4,25 proc., a w Szwajcarii - 2,75 proc. Ma to ogromny wpływ na oprocentowania kredytów hipotecznych w poszczególnych walutach.

I właśnie m.in. z powodu mocnego złotego i dużo niższych niż u nas stóp w Szwajcarii kredyty we frankach są bezkonkurencyjne. - Najwięcej zyskały osoby, które zaciągnęły kredyty we franku szwajcarskim, zanim złoty zaczął się umacniać - mówi Paweł Majtkowski, analityk firmy doradczej Expander. - Mniej więcej od trzeciego kwartału ubiegłego roku ich raty zaczęły wyraźnie spadać, podczas gdy w tym samym czasie kredyty w złotych drożały - dodaje.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się