Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: we wtorek rusza festiwal Czterech Kultur

Anna Pawłowska
Na festiwalu zobaczymy także Don Kichota, spektakl Sanktpetersburskiego Teatru Baletu Borisa Ejfmana.
Na festiwalu zobaczymy także Don Kichota, spektakl Sanktpetersburskiego Teatru Baletu Borisa Ejfmana. materiały organizatora
Tegoroczna edycja festiwalu prowadzona przez nowego dyrektora - Bogdana Toszę, nosi tytuł "Powroty".

Twórcy nowej edycji chcą powrócić do wielokulturowej tradycji miasta, dotrzeć do jego korzeni i przywrócić pamięć o jego barwnej historii. Tytułowe "Powroty" mają stać się punktem wyjścia do refleksji nad tożsamością miasta i jego mieszkańców.

Festiwal ma charakter interdyscyplinarny. W ciągu pięciu dni czeka nas blisko trzydzieści wydarzeń teatralnych, literackich, muzycznych, filmowych oraz z dziedziny sztuk wizualnych. Ponad połowa festiwalowych wydarzeń jest niebiletowana, więc dostępna dla szerokiego grona odbiorców.

Rodzime i z importu

W środę o godz. 19 Teatr Jaracza pokaże "Dybuka" w reżyserii Mariusza Grzegorzka - to pierwszy z dwóch łódzkich spektakli, jakie zobaczymy w trakcie festiwalu. Z Legnicy przyjedzie do nas "Czas terroru" według "Róży "Stefana Żeromskiego. Zobaczymy go we wtorek o godz. 21 w hali Łódzkiego Centrum Filmowego przy Łąkowej 29. W środę o godz. 21.30 w Teatrze Szwalnia przy ul. Jaracza 40 "Szyca" Hanocha Lewina wystawią połączone siły krakowskiego teatru Barrakah i teatru z Tarnowa. "Powidoki", spektakl Teatru Telewizji o Władysławie Strzemińskim, przedpremierowo zobaczymy w czwartek o godz. 17 w Muzeum Sztuki ms2 przy ul. Ogrodowej 19. Tego samego dnia na teatromaniaków czekać będzie jeszcze jeden spektakl - "Ostatni taki ojciec" Sceny Prapremier InVitro z Lublina.

Spotkanie z rosyjską tłumaczką

Literaci spotkają się w środę o godz. 16 w klubie Szafa przy ul. Rewolucji 1905 roku by prowadzić dyskusję wokół ksiażki Johna Felstinera "Paul Celan. Poeta. Ocalony. Żyd". Czwartkowym gościem festiwalu w tym samym klubie o godz. 16 będzie Ksenia Starosielska, rosyjska tłumaczka, przekładająca dzieła Sienkiewicza, Hłaski, Andrzejewskiego, Konwickiego, Różewicza, Myśliwskiego, Kapuścińskiego, Chwina, Pilcha i Huelle. Jej dziełem jest także przekład "Fabryki muchołapek" Andrzeja Barta, sąd nad Chaimem Rumkowskim, zarządcą Litzmannstadt Ghetto.

Z literaturą wiąże się ekspozycja otwierająca festiwal. We wtorek o godz. 17 w Galerii Willa przy ul. Wólczańskiej 31 odbędzie się wernisaż prac Jacka Waltosia "Ludzie Czechowa". W czwartek o godz. 16 na terenie skansenu przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej 282 "A-Z gabloty edukacyjne" wystawi Andrzej Tobis. Artysta stworzył fotograficzną rekonstrukcję ilustrowanego słownika polsko-niemieckiego "Bildworterbuch Deutsch und Polnisch" - legendarnej książki wydanej w Lipsku w latach 50.

Chopin i pieśni uliczne

We wtorek o godz. 18.30 w Muzeum Miasta Łodzi Kwartet Śląski da koncert oparty na premierowej płycie z cyklu "Poland abroad", na której muzycy odkrywają trzech mało znanych kompozytorów - Szymona Laksa, Joachima Mendelsohna i Romana Padlewskiego.

W czwartek o godz. 19 w Filharmonii Łódzkiej Jonatan Plowright zagra recital, na który złożą się utwory Chopina i Paderewskiego. Dla zrównoważenia klimatu tego samego dnia, o godz. 23 Lech Dyblik w programie "Postoj, parowoz" zabawi publiczność rosyjskimi pieśniami ulicznymi i więziennymi.

W cyklu "Świat się śmieje, a my z nim" przyjrzymy się na nowo filmom Grigorija Aleksandrowa w środę i czwartek o godz. 18 w kinie Cytryna przy ul. Pomorskiej 39/41.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki