Menu Region

Magdalena Kula: Nauka w ogonie

Magdalena Kula: Nauka w ogonie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

dziennikarka działu kraj

Prześlij Drukuj
"Podejmijmy wysiłek, abyśmy jak najszybciej doprowadzili do finału, którym będzie zwycięski Polak w konkurencji globalnej, zwycięska Polska w konkurencji we wszystkich dziedzinach życia.
"Podejmijmy wysiłek, abyśmy jak najszybciej doprowadzili do finału, którym będzie zwycięski Polak w konkurencji globalnej, zwycięska Polska w konkurencji we wszystkich dziedzinach życia. Niech polski intelekt i rozum staną się wartością najwyższą".

To mogłaby być świetna - choć nieco patetyczna - puenta tego komentarza. Ale tak się składa, że to nie moje słowa, ale premiera Donalda Tuska. Wygłosił je w kwietniu, podczas spotkania z najwybitniejszymi polskimi profesorami. Obiecywał polskiej nauce rewolucyjne reformy.

Obiecywał reformę Polskiej Akademii Nauk, by jej najlepsi uczeni opuścili zakurzone gabinety i stanęli przed studentami. Obiecywał, że każde stanowisko na uczelniach i w ośrodkach badawczych będzie obsadzane w drodze konkursu, by dać szanse najlepszym, nowocześnie myślącym.

Było i o tym, że trzeba sprywatyzować mało opłacalne, kiepsko pracujące jednostki badawcze - niech bronią się same na wolnym rynku, a nie przejadają państwowe pieniądze. A przed wyborami Platforma odważnie mówiła o konieczności odpłatnych studiów (i wysokich stypendiów dla ubogich i zdolnych), tak by pieniądze wędrowały do uczelni, które uprawiają prawdziwą naukę, a nie mydlenie oczu studentom.

W kwietniu z wielkim szumem rząd roztaczał wizję reform. Dziś po tych obietnicach niewiele zostało. Gdzie projekty ustaw i rozporządzeń?

Dzięki rządowemu programowi na zagraniczny staż wyjechało w tym roku ledwie 13 naukowców. Tylu mamy "zwycięskich Polaków w konkurencji globalnej", Panie Premierze.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się