Menu Region

11 ofiar śmiertelnych u podnóży góry K2

11 ofiar śmiertelnych u podnóży góry K2

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Pakistanie - według potwierdzonych oficjalnie przez władze tego kraju danych - u podnóży K2 zginęło od piątku jedenastu himalaistów. Uczestniczyli w kilku wyprawach, które w sezonie letnim zdobywały drugą co do wysokości górę świata. Przyczyną tragedii była lawina bloków lodowych w partiach podszczytowych K2, na wysokości powyżej 8 tysięcy metrów.
Największe straty poniosła wyprawa koreańska - zginęło jej pięciu uczestników: trzech Koreańczyków i dwóch Nepalczyków. Podczas ataku szczytowego w piątek zginął również jeden członek ekspedycji serbskiej. Straty poniosła także wyprawa norweska - w zejściu zginął jeden z członków ekspedycji.

Wśród ofiar jest także jeden himalaista francuski i irlandzki. Ofiarami ostatnich dni na K2 jest także dwóch Pakistańczyków. Według przedstawicieli władz sportowych Pakistanu, pozostali uczestnicy wypraw operujących w rejonie K2 są bezpieczni i znajdują się albo w bazie albo w obozach pośrednich.

Informacja ta nie w pełni zgadza się z danymi przedstawianymi przez himalaistów holenderskich, którzy nadal mają nadzieję, że uda się odnaleźć trzech członków ich wyprawy, z którymi nie ma kontaktu.

Obserwatorzy ostatnich wydarzeń na K2 podkreślają, że część uczestników tegorocznych ekspedycji stanowili ludzie ze zbyt małym doświadczeniem wysokościowym. Braki w doświadczeniu spowodowały, że w kryzysowej sytuacji - po zejściu lawiny i zniszczeniu lin poręczowym w trudnym technicznie terenie - nie byli sobie w stanie poradzić.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się