Menu Region

Wałęsa ma kierować okrągłym stołem na Białorusi

Wałęsa ma kierować okrągłym stołem na Białorusi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi liderzy białoruskiej opozycji proponują Aleksandrowi Łukaszence, by negocjatorem w sprawie zażegnania konfliktu na Białorusi był Lech Wałęsa.
Opozycjoniści z Aleksandrem Milinkiewiczem na czele deklarują na łamach "Dziennika", że mają ofertę dla Łukaszenki, która wyprowadzi Białoruś z izolacji.

Ich zdaniem, rozwiązaniem dla Białorusi jest okrągły stół, w którym mediatorem powinien zostać legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa. Apel w tej sprawie podpisali najbardziej znani opozycjoniści, obok Milinkiewicza - Wincuk Wiaczorka, Stanisław Szuszkiewicz i Anatol Lebiedźka.


Dla Aleksandra Łukaszenki podzielenie się władzą może okazać się jedyną szansą na polityczne przetrwanie. Jego dotychczasowy największy sojusznik - Rosja - daje coraz wyraźniejsze sygnały, że niedługo przestanie finansować Łukaszenkę - pisze "Dziennik".

W ubiegłym roku Białoruś straciła na kontraktach z Rosją aż 5 miliardów dolarów. Bez wsparcia z zewnątrz Łukaszenka nie przetrwa - zerwanie z Moskwą oznaczałoby kryzys ekonomiczny, który mógłby go pozbawić władzy.

Wyjściem może być pakt z opozycją, czyli wolne i uczciwe wybory do kontraktowego parlamentu - zaznacza "Dziennik".

Unia Europejska dawała już sygnały, że jeżeli Aleksander Łukaszenko pójdzie na prawdziwe ustępstwa i dopuści do władzy opozycję, to UE może finansowo wesprzeć białoruską gospodarkę.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się