Menu Region

Pięć województw może stracić wkrótce pomoc z Brukseli

Pięć województw może stracić wkrótce pomoc z Brukseli

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Za kilka lat pięć polskich województw może stracić unijne dotacje - informuje "Rzeczpospolita". Ich mieszkańcy staną się zbyt zamożni, by otrzymywać wsparcie z Brukseli.
Na razie na pomoc dla Polski przeznaczonych jest 85 procent unijnych środków. Po 2013 roku zacznie obowiązywać nowy siedmioletni budżet Unii Europejskiej i sytuacja może ulec zmianie.

Utrata unijnych funduszy może dotyczyć Mazowsza, Dolnego Śląska, Wielkopolski, Śląska i Pomorza. Najnowsze prognozy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową przewidują bowiem, że w 2015 roku poziom zamożności mieszkańców tych województw przekroczy 75 procent unijnej średniej. Oznacza to utratę części pomocy z Unii Europejskiej, zwłaszcza na budowę dróg, kanalizacji, wodociągów, szkół czy szpitali.

Według wicemarszałka województwa wielkopolskiego Leszka Wojtasiaka, z jednej strony jest to powód do dumy, bo społeczeństwo polskie szybko się bogaci. Z drugiej jednak - oznacza poważne wyzwania dla województw.

Były wiceminister rozwoju regionalnego Jerz Kwieciński zaznacza jednak, że Polska może pójść śladem Hiszpanii, która zabiegała o podniesienie limitów pomocy UE dla najbiedniejszych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się