Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci nie chcą uczyć się w Tarnowie?

Paweł Chwał
Chętnych do zdobycia indeksu w Tarnowie ubywa, mimo że oferta uczelni jest coraz szersza
Chętnych do zdobycia indeksu w Tarnowie ubywa, mimo że oferta uczelni jest coraz szersza Paweł Chwał
Chcesz studiować, ale nie dostałeś się do tej pory na żadną uczelnię? Nie ma problemu. W Tarnowie jest jeszcze mnóstwo wolnych miejsc i to praktycznie na wszystkich kierunkach.

Powód? Niż demograficzny i mniejsze niż w poprzednich latach zainteresowanie tegorocznych abiturientów ofertą naszych szkół wyższych.

Po pierwszej turze rekrutacji - w lipcu, zadowolenia z zainteresowania ofertą uczelni nie kryli rektorzy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. 2600 podań robiło wrażenie. Dzisiaj okazuje się, że połowa osób z tej grupy ostatecznie zdecydowała o wyborze innej uczelni i przeniesieniu tam dokumentów. - W efekcie zapełnione mamy jedynie pięć kierunków - fizjoterapię, administrację publiczną, filologię angielską, ekonomię i pielęgniarstwo niestacjonarne. Na pozostałych są jeszcze wolne miejsca - mówi Józef Węglarz, prorektor do spraw studenckich w PWSZ.

Jak przyznaje, po cichu liczył na lepszy wynik. - Cóż, konkurencja jest ogromna, a liczba potencjalnych studentów z każdym rokiem maleje - zauważa.

Podobnie mówią w innych uczelniach, gdzie jeszcze kilka lat temu sporą część kandydatów stanowiły osoby pochodzące z miejscowości położonych nawet kilkaset kilometrow od Tarnowa. Teraz to rzadkość. Studenci wywodzą się głównie z miasta i okolic, najdalej spod Mielca i Jasła.

- Były roczniki, na których było 50 i więcej osób, w tym liczna grupa z Nowego Sącza. Teraz, kiedy polikwidowali połączenia autobusowe i kolejowe, to z tamtych rejonów diecezji nie mamy praktycznie wcale kandydatów, a na roku jest najwyżej 20 osób - przyznaje Marta Boryczko z sekretariatu tarnowskiego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego. Jako jedyna w mieście, która może się pochwalić własnym doktorem.

Uczelnie kuszą kandydatów coraz częściej nie tylko nowymi kierunkami studiów (np. w WSB jest to w tym roku inżynieria chemiczna i procesowa), ale też perspektywami szybkiego znalezienia pracy po ukończeniu nauki, stypendiami i - w przypadku uczelni płatnych - promocjami cenowymi.

- Każdy student, płacąc za cały rok z góry, otrzymuje jeden miesiąc nauki gratis. A absolwenci studiów licencjackich, podejmując u nas naukę na studiach II stopnia, mogą studiować nawet dwa miesiące za darmo - zachwala Renata Mielak z Działu Nauczania Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

We wszystkich tarnowskich uczelniach zaplanowano rekrutację dodatkową. W PWSZ podania będą przyjmowane do 17 września, podobnie w Wydziale Teologicznym, w WSB - do 28, a w MWSE - do 30 września.

- Dysponujemy jeszcze ponad tysiącem wolnych miejsc - przyznaje Józef Węglarz z PWSZ, namawiając przede wszystkim te osoby, które z różnych względów nie zdecydowały się dotąd na studiowanie.

W uczelniach czekają w tym momencie m.in. na podania od osób, które w trakcie wakacji pracowały zarobkowo za granicą i od maturzystów, którym w maju powinęła się noga na egzaminie dojarzałości i teraz go poprawiali.
Na tych kierunkach są jeszcze wolne miejsca

PWSZ w Tarnowie
Instytut Administracyjno-Ekonomiczny:
- administracja publiczna - studia niestacjonarne
- agroekonomia, finanse przedsiębiorstw - studia niestacjonarne

Instytut Humanistyczny:
- filologia polska z animacją kultury, poradnictwem logopedycznym lub medioznawstwem (studia nienauczycielskie), filologia polska z przedmiotem głównym język polski i przedmiotem dodatkowym: język angielski , język francuski lub język niemiecki (studia nauczycielskie), filologia polska z nauczaniem j. polskiego jako obcego (studia nauczycielskie) - studia stacjonarne
- filologia angielska - studia niestacjonarne
- filologia germańska (studia nienauczycielskie), filologia germańska z j. angielskim (studia nauczycielskie) - studia stacjonarne
- filologia romańska o profilu ogólnym z j. francuskim specjalistycznym (studia nienauczycielskie), filologia romańska o profilu ogólnym z j. francuskim od poziomu początkowego (studia nienauczycielskie), filologia romańska z przedmiotem głównym j. francuski i przedmiotem dodatkowym j. włoski - od poziomu początkowego (studia nienauczycielskie), filologia romańska z przedmiotem głównym j. francuski i przedmiotem dodatkowym j. angielski (studia nauczyciel- skie) - studia stacjonarne

Instytut Matematyczno-Przyrodniczy:
- chemia stosowana - studia stacjonarne
- matematyka z informatyką (studia nauczycielskie),
- matematyka finansowa (studia nienauczycielskie) - studia stacjonarne
- ochrona środowiska - studia stacjonarne

Instytut Ochrony Zdrowia:
- fizjoterapia - studia niestacjonarne
- pielęgniarstwo - studia stacjonarne
- wychowanie fizyczne - studia stacjonarne i niestacjonarne
Instytut Politechniczny:
- elektronika i telekomunikacja - studia stacjonarne
- elektrotechnika - studia stacjonarne, specjalności: elektroenergetyka, układy sterowania i systemy pomiarowe - studia stacjonarne
- informatyka w sterowaniu i zarządzaniu, informatyka w telekomunikacji, inżynieria systemów informatycznych - studia stacjonarne
- inżynieria materiałowa
specjalność: technologia materiałów - studia stacjonarne

Studia Magisterskie
- filologia polska - studia stacjonarne i niestacjonarne

Wyższa Szkoła Biznesu w Tarnowie
- zarządzanie
specjalności: zarządzanie w transporcie drogowym (studia stacjonarne i niestacjonarne), zarządzanie firma na rynku międzynarodowym (studia stacjonarne), zarządzanie przedsiębiorstwem (studia stacjonarne i niestacjonarne), zarządzanie w administracji (studia stacjonarne i niestacjonarne),
zarządzanie w bankowości i finansach (studia stacjonarne i niestacjonarne), psychologia w zarządzaniu (studia stacjonarne i niestacjonarne), komunikacja społeczna i marketingowa (studia stacjonarne i niestacjonarne), informatyka w zarządzaniu (studia niestacjonarne), zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy (studia niestacjonarne)
- Inżynieria chemiczna i procesowa (studia stacjonarne i niestacjonarne)

Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie
- ekonomia
specjalność: gospodarka regionalna i lokalna
- pedagogika
specjalności: pedagogika społeczno-opiekuńcza; pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pedagogika resocjalizacyjna
- turystyka i rekreacja
specjalności: hotelarstwo, obsługa ruchu turystycznego, rekreacja ruchowa z odnową psychosomatyczną, pedagogika czasu wolnego
- zarządzanie
specjalności: gospodarka nieruchomościami, informatyka w zarządzaniu, rachunkowość i zarządzanie finansami, zarządzanie firmą, zarządzanie i administracja publiczna,integracja europejska, zarządzanie ubezpieczeniami (studia stacjonarne i niestacjonarne)

Studia Magisterskie
- zarządzenie - studia stacjonarne i niestacjonarne

Wydział Teologiczny, Sekcja w Tarnowie
- teologia
specjalności: kapłańska (dla alumnów WSD), katechetyczno-pastoralna (dla osób świeckich i zakonnych), socjalno-charytatywna (dla osób świeckich i zakonnych)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska