Menu Region

Opozycja zapowiada bojkot wyborów w Birmie

Opozycja zapowiada bojkot wyborów w Birmie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Birmie organizacje opozycyjne opowiedziały się za bojkotem wyborów planowanych przez juntę wojskową na rok 2010. Działacze opozycyjni we wspólnym oświadczeniu stwierdzają, iż władze wojskowe w Birmie nie umożliwią przeprowadzenia przejrzystych i uczciwych wyborów.
Oświadczenie zostało ogłoszone przez trzy organizacje opozycyjne - Birmańskie Stowarzyszenie Mnichów Buddyjskich, Birmański Związek Studentów oraz Studenckie Pokolenie 88. Opozycjoniści są przekonani, iż sposób przeprowadzenia tegorocznego referendum konstytucyjnego, które opozycja uznała za zmanipulowane i nieuczciwe wskazuje, że władze chcą przeprowadzić przyszłe wybory powszechne w podobny sposób. Opozycja liczy, iż wspólnota międzynarodowa nie będzie wspierała junty w realizacji wyborczego scenariusza, który ma zapewnić jej kolejne lata dyktatorskich rządów.


Oświadczenie zostało ogłoszone na kilka dni przed przypadającą 8 sierpnia dwudziestą rocznicą masowych wystąpień studenckich skierowanych przeciw dyktatorskim rządom wojska i krwawo stłumionym przez birmańskie siły bezpieczeństwa. Jednocześnie uchodźcy birmańscy przebywający w Indiach oraz indyjscy aktywiści na rzecz praw człowieka rozpoczęli w New Delhi akcję informacyjną o wydarzeniach z roku 1988. W stolicy odbywają się spotkania i wykłady na temat birmańskich wystąpień prodemokratycznych - zarówno tych sprzed dwudziestu lat, jak i tych z września ubiegłego roku.

Na 8 sierpnia, dokładnie w rocznicę wystąpień "Pokolenia 88", planowana jest w Delhi uliczna demonstracja.

Krzysztof Renik

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się