Menu Region

W Polsce praca opłaca się już bardziej niż w UE

W Polsce praca opłaca się już bardziej niż w UE

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Ćwiek

1Komentarz Prześlij Drukuj
Co trzeci polski pracodawca zamierza zatrudnić nowych pracowników w ciągu najbliższych trzech miesięcy - wynika z najnowszego raportu "Perspektywy zatrudnienia" przygotowanego przez agencję doradztwa personalnego Manpower Polska.
Poszukiwani są przede wszystkim budowlańcy i górnicy. Dobrze się składa, bo przybywa tych rodaków, którzy myślą o powrocie z Zachodu do kraju.

Z tych samych badań wynika bowiem, że eldorado dla Polaków w Unii powoli się kończy. Z dnia na dzień rośnie liczba irlandzkich, niemieckich, brytyjskich czy włoskich firm, w których szefowie myślą o zwalnianiu pracowników.

Kilka dni temu irlandzki dziennik "Irish Independent" ogłosił, że w najbliższym czasie pracę na budowach straci w tym kraju ponad 65 tys.
z 279 tys. pracowników. Z badań Manpower wynika natomiast, że irlandzcy pracodawcy nie mają zamiaru zatrudniać nowych pracowników. Równie pesymistyczne wnioski płyną z deklaracji pracodawców większości zachodnich krajów.

Ale praca na Zachodzie przestaje być dla Polaków atrakcyjna z jeszcze jednego względu, umacniania się złotówki. Coraz więcej polskich emigrantów decyduje się więc wrócić do kraju.

Z raportu Instytutu Spraw Publicznych opublikowanego w maju wynika, że obecnie dwa razy więcej osób deklaruje chęć powrotu do Polski niż rok wcześniej. Rok temu chciało wrócić 6 proc. emigrantów. Dziś jest to już 12 proc.

- Wracają ci, którzy wyjechali wyłącznie w celach zarobkowych. Wśród nich jest sporo fachowców - mówi Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska.

Jednym z takich fachowców jest Piotr Dąbek, właściciel małej firmy budowlanej w Wielkopolsce. Kiedyś wyjeżdżał do pracy do Niemiec i Austrii, dziś - jak twierdzi - już mu się nie opłaca.

Nic dziwnego, bo płace na polskich budowach rosną z miesiąca na miesiąc, a koszty życia są w kraju dużo niższe niż na Zachodzie. - Dziś dniówka fachowca na budowie w Wielkopolsce to od 90 do 120 zł na rękę - mówi Piotr Dąbek. W Tarnowie pomocnik brukarza wyciąga dziennie około 70 zł. A średnia miesięczna pensja kierownika budowy wzrosła z 9 tys. zł w 2007 roku do nawet 15 tys. zł w roku 2008.

Dobrze zarabia się już nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach. - Od ubiegłego roku płace na budowach wzrosły o co najmniej 10 proc. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie podobnie - prognozuje Iwona Janas.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

70 PLN

+15 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xiv (gość)  •

70 PLN dniówki... aż się prosi aby wracać

odpowiedzi (0)

skomentuj