Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowe murale ożywią Łódź

Joanna Barczykowska
Liderem niemieckiej grupy artystów Maclaim jest Case (po prawej)
Liderem niemieckiej grupy artystów Maclaim jest Case (po prawej) Jakub Pokora
Międzynarodowy festiwal graffiti Outline Colour Festival powraca po raz dziewiąty. Za każdym razem w większym stylu.

Tegoroczną edycję zainaugurowało uroczyste malowanie muralu przez grupę Maclaim z Niemiec, słynącą z tworzenia najlepszego na świecie fotorealistycznego graffiti. Na dziedzińcu Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania powstanie festiwalowy mural nawiązujący do kampanii "Help - dla życia bez tytoniu".

- Będzie to pierwszy z sześciu murali, jakie powstaną podczas Outline Colour Festival - mówi Wojtek Paszkowski, dyrektor festiwalu.

Ale na prawdziwy hit festiwalu trzeba jeszcze poczekać. W środę do Łodzi przyjedzie bowiem legendarna grupa Tats Cru z Nowego Jorku, którzy według własnego projektu namalują mural przy skrzyżowaniu ul. Żwirki i Kościuszki.

- Dziewiąta edycja festiwalu to nasz powrót do korzeni. Motywem przewodnim będzie nawiązanie do fabrycznej Łodzi - tłumaczy Wojtek Paszkowski.

OCF będzie kontynuował ideę malowania wielkoformatowego muralu, jak i mniejszych prac nawiązujących swoją tematyką do historii naszego miasta. Na terenie dawnej fabryki Telefunken, wybudowanej sto lat temu, podczas Jamu Graffiti (26 - 28 sierpnia) artyści stworzą kolejne trzy murale o różnej tematyce. Inspiracją i motywem przewodnim ma być rycerstwo, galaktyka i styl jamajski. Do powstania tych murali przyczyni się ponad 40 artystów z całej Polski i Europy. Nie zabraknie też łódzkich reprezentantów.

W przestrzeniach pofabrycznych powstanie też mini galeria przedstawiająca dorobek poprzednich edycji festiwalu - kolorowe murale, dzieła sztuki ulicznej. Zestawione zostaną one z fotografiami Łodzi fabrykanckiej sprzed wieku.

Ale to jeszcze nie koniec.

- Od kilku dni trwają próby z teatrem V6 do spektaklu przygotowanego specjalnie na okazję Outline Colour Festival - zapowiada Paszkowski. - Ta krótka etiuda ma być pomostem między współczesną Łodzią, a tą sprzed kilku lat.

Premiera spektaklu będzie 26 sierpnia na terenie fabryki Kindermanna. Tuż obok wielkiej plaży usypanej z 500 ton piasku.

Artyści pomalują także cztery wagony pociągów, które zostaną w weekend specjalnie podstawione na Dworzec Łódź Kaliska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki