Menu Region

Szkoły będą uczyć tańca na lekcjach WF-u

Szkoły będą uczyć tańca na lekcjach WF-u

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Kula

Prześlij Drukuj
We wrześniu 2009 r. rusza wielka reforma edukacji, która ma kształtować w młodych Polakach zamiłowanie do ruchu.
Wspinaczka górska, kajaki, gimnastyka artystyczna, rugby albo modny nordic walking - szkoły mają jeszcze rok na opracowanie dla uczniów nowej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych. We wrześniu 2009 r. rusza wielka reforma edukacji, która - jak ogłosił wczoraj wiceminister oświaty Zbigniew Marciniak - ma kształtować w młodych Polakach zamiłowanie do ruchu.

W szkołach podstawowych i gimnazjach będą cztery godziny wychowania fizycznego tygodniowo. Dwie to tradycyjne lekcje - z rozgrzewką, grami zespołowymi, ćwiczeniami. Ale już od czwartej klasy podstawówki pojawią się zajęcia fakultatywne (obowiązkowe dwie godziny w tygodniu).

Uczeń sam zdecyduje, czy zapisze się do szkolnego klubu koszykówki, na lekcje salsy czy piesze wędrówki pod okiem nauczyciela.

Oferta będzie zależała od możliwości szkoły, lokalnej bazy sportowej, pomysłów nauczycieli. Niczego nie narzucamy. Chodzi tylko o to, by w młodzieży zaszczepić zamiłowanie do ruchu i rekreacji i by ograniczyć masowe, nieuzasadnione zwolnienia z zajęć WF - tłumaczy Marciniak.

Teraz zdarzają się klasy, gdzie przez cały rok z ćwiczeń zwalnia się nawet połowa dzieci. Na lekcjach WF - zgodnie z nowymi programami - uczeń dowie się więc m.in., jak zmierzyć tętno po wysiłku, jak bezpiecznie poruszać się rowerem, jak ważne są zasady fair play i kultura na stadionach.

Kolejna nowość: w podstawówce, gimnazjum i liceum uczeń będzie musiał zaliczyć obowiązkowy semestr zajęć o profilaktyce zdrowotnej i zdrowym stylu życia. Nauczy się dobierać dietę do własnych potrzeb, liczyć kalorie. - Uczeń dowie się, jak zrzucić tłuszczyk albo jak rozwinąć określone partie mięśni - mówi wiceminister Marciniak.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się