Menu Region

Żołnierz III Rzeszy mogą spaść z cokołu

Żołnierz III Rzeszy mogą spaść z cokołu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Marek Świercz

1Komentarz Prześlij Drukuj
Opolska policja wszczęła postępowanie w sprawie pomnika ku czci żołnierzy III Rzeszy wzniesionego nielegalnie w Urbanowicach.
- Z własnej inicjatywy wszczęliśmy postępowanie, które ma sprawdzić, czy nie doszło do przestępstwa propagowania faszyzmu, które jest zagrożone karą do dwóch lat pozbawienia wolności - mówi Aleksandra Wnuk z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Po wizycie policjantów, którzy sfotografowali pomnik i przesłuchali mieszkańców, ktoś szybko usunął z pomnika Żelazny Krzyż (pisaliśmy o tym wczoraj). Mimo to postępowanie trwa. W poniedziałek ma zapaść decyzja, czy doszło do przestępstwa i należy wszcząć śledztwo, by znaleźć winnych.

Spory o pomniki upamiętniające żołnierzy niemieckich ciągną się od kilkunastu lat, ale do tej pory kłócili się politycy, urzędnicy i historycy. Po raz pierwszy pomnikami zainteresowały się organy ścigania. Zaskoczony jest jedyny poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla.

- Razi mnie to, że sprawą zajęła się policja - powiedział nam Galla. - Mam nadzieję, że nikt nie doszuka się tam znamion przestępstwa.

Oburzenia nie kryje były poseł Henryk Kroll, który przez kilkanaście lat (do wiosny tego roku) kierował Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim. - Żelazny Krzyż został stworzony w XIX wieku, kiedy o żadnych faszystach i hitlerowcach nie było mowy - mówi.

- Ktoś wymyśla historyczne bajki, a potem w nie wierzy. Co ma zrobić mniejszość niemiecka? Przecież nie będziemy walczyli z organami ścigania. Ale pytam, co z ochroną praw mniejszości? Gdzie jest wojewoda? Gdzie jest minister spraw wewnętrznych? To oni mają zapobiegać dyskryminacji.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Czy wodzowi też?

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ja (gość)  •

A aa pomniku powinni umieścić napis: "Idiotom i łajdakom, którzy wiernie służyli swojemu Fuhrerowi"

odpowiedzi (0)

skomentuj