Menu Region

Targuj się to kupisz mieszkanie dużo taniej

Targuj się to kupisz mieszkanie dużo taniej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Henryk Sadowski

Prześlij Drukuj
Już od roku spadają ceny mieszkań na rynku wtórnym. Ale widać to jedynie w cenach transakcyjnych. Ceny ofertowe w większości miast stanęły w miejscu.
- Różnice między ceną sprzedającego, a rzeczywistą na umowie sięgają nawet 30 proc. Dlatego zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania warto negocjować - mówi Marcin Jańczuk analityk Metrohouse. Dzisiaj średnia różnica miedzy ceną ofertową a transakcyjną waha się miedzy 10 a 15 proc. A jeszcze rok temu oscylowała ona wokół 2 proc.

Według analityków Open Finance, od początku roku utrzymuje się życzeniowe, a nie realistyczne podejście sprzedających do cen lokali. Mimo wyraźnego spadku popytu, zwiększonej podaży i co za tym idzie znacznego wydłużenia się czasu sprzedaży mieszkań, stawki ofertowe utrzymują się na niezmiennie wysokim poziomie. To sprawia, że kupujący odwlekają decyzję o zakupie i twardo negocjują. - Jeszcze przed rokiem okres od momentu powzięcia decyzji o kupnie mieszkania do transakcji wynosił od 30 do 80 dni. Teraz transakcje są zawierane najwcześniej po 40 dniach od
zapoznania się z pierwszą ofertą - mówi Marcin Jańczuk.

Większość sprzedających nie ma co liczyć na szybką sprzedaż po wygórowanych cenach. Doszło już do tego, że biura nieruchomości wpływają na swoich klientów, by obniżali cenę. - Jeśli w nowej ofercie spotykamy się ze zbyt wysoką ceną, to nie bierzemy jej, bo szkoda naszego czasu. Namawiamy właścicieli nieruchomości do zweryfikowania cen - mówi Tomasz Lebiedź z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Podczas gdy podaż rośnie, popyt nie zwiększa się. Po podwyżkach stóp procentowych Polacy dużo ostrożniej zaciągają kredyty na zakup nieruchomości. Świadczy o tym wyhamowanie dynamiki wzrostu wartości kredytów hipotecznych.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się