Menu Region

Rocznica powstania jutro, uroczystości już dziś

Rocznica powstania jutro, uroczystości już dziś

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W przeddzień 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Zamku Królewskim odbędzie się uroczysta sesja Rady Warszawy. Podczas sesji rady miasta, która rozpocznie się o godz. 12, zostaną nadane tytuły "honorowy obywatel Warszawy".
Jednym z uhonorowanych zostanie generał Zbigniew Ścibor-Rylski - żołnierz Armii Krajowej, który walczył w powstaniu w zgrupowaniu AK "Radosław". Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego - Jan Ołdakowski podkreśla, że generał to jeden z ostatnich żyjących żołnierzy dowodzących oddziałami powstańczymi.

Po południu w Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie wmurowana tablica upamiętniająca generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. To właśnie Bór - Komorowski wydał rozkaz do rozpoczęcia powstania.

Wieczorem o godz. 18 w katedrze Wojska Polskiego odbędzie się uroczysta msza polowa i apel poległych. O godz.20 na Pl. Krasińskich odbędzie się uroczysty koncert, a o 20.30 w kinie plenerowym w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można zobaczyć filmy dokumentalne: "Bitwa o Warszawę", "7 dni Powstania" oraz "Kobiety i wojna".

1 sierpnia w 1944 roku do walki stanęło około 23 - 25 tys. słabo uzbrojonych żołnierzy Armii Krajowej. Jak podkreśla historyk Paweł Ukielski - wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego - próba zrywu niepodległościowego ze względów militarnych nie miała szans na powodzenie.

Główne uroczystości państwowe zaplanowano jutro 1 sierpnia o godz. 17 pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się