Menu Region

Szekspiriada w Trójmieście

Szekspiriada w Trójmieście

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Bożydar Brakoniecki

Prześlij Drukuj
W sobotę nad Motławą ruszy z pompą XII Festiwal Szekspirowski. Potrwa osiem dni i olśni nas feerią szekspirowskich inscenizacji w wykonaniu teatrów z całego świata.
544 lat po śmierci geniusza ze Stratfordu jego legenda jest w Gdańsku tak samo żywa jak w XVII w., gdy funkcjonował tu w najlepsze teatr elżbietański, do którego ściągały z Anglii trupy aktorskie, aby bawić hanzeatczyków szekspirowskimi dramatami.

Emocje nie opadną ani na chwilę. Wystarczy rzucić okiem na program tegorocznej imprezy, aby przekonać się, że obfitą spuściznę Szekspira można dziś przyrządzić na piętnaście najbardziej wyrafinowanych sposobów (tyle przedstawień zakwalifikowano do festiwalu).

Uczty mogą spodziewać się zarówno wyznawcy kanonicznej interpretacji jego dzieł, jak i wielbiciele teatralnych wycieczek w stronę eksperymentu.

Na festiwalową przystawkę organizatorzy zaserwują nam "Zimową opowieść" w wykonaniu aktorów z japońskiego teatru Ryutopia. Ale o ile Szekspir zamyślił ją jako kipiący namiętnościami tragiromans, w którym zazdrosny mąż więzi, a następnie dusi w szale niewierną połowicę,o tyle Japończycy zgrabnie przerobili utwór na trzygodzinną intelektualną łamigłówkę w konwencji teatru no. Uprzedzamy więc, że trzeba solidnie pokombinować, aby w chłodnym, ascetycznym przedstawieniu dostrzec rękę stratfordczyka.

Za to prawdziwy wulkan wrażeń zaleje nas podczas popisów rumuńskiego teatru Odeon, który do Gdańska przywiezie "Hamletmachine", reżyserską wizytówkę Dragoşa Galgotiu. Dramat księcia Danii zamienia się tu w żywiołowy pląs klaunów, tancerzy baletowych i zbuntowanych studentów.

Hamlet rączo przyłącza się do zabawy, a swój słynny monolog, zamiast do czaszki Yoricka, wygłasza do bardzo naturalistycznie wyglądającego modelu ludzkiego mózgu.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się