Menu Region

Nowy lek na Alzheimera

Nowy lek na Alzheimera

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Konrad Godlewski

Prześlij Drukuj
Niezwykle obiecująco wypadły testy nowego brytyjskiego leku na chorobę Alzheimera. Osłabienie jej rozwoju zaobserwowano aż u 81 proc. pacjentów, którzy na próbę przyjmowali nowy specyfik - podali wczoraj lekarze z Aberdeen University w Szkocji.
Lek o nazwie rember może trafić na rynek w 2012 roku. Nowy środek został opracowany w Wielkiej Brytanii, a prawa do niego ma zarejestrowana w Singapurze firma TauRx Therapeutics. Wyniki drugiej fazy testów medykamentu zaprezentowano wczoraj w Chicago na międzynarodowej konferencji poświęconej chorobie Alzheimera.

Badania kliniczne przeprowadzone na 321 pacjentach w Wielkiej Brytanii i Singapurze wykazały zahamowanie postępów choroby aż u 260 chorych. Mieli oni mniejsze kłopoty z pamięcią niż grupa, która przyjmowała placebo.

- To pierwsza znana terapia, która odnosi tak dobry skutek - zachwala prof. Claude Wischik z Aberdeen Univer-sity, który jest jednocześnie prezesem TauRx Therapeutics.

Dokładna przyczyna choroby Alzheimera nadal pozostaje nieznana, lek prof. Wischika skutecznie niszczy jedną z substancji, które pojawiają się w mózgu chorego. Chodzi o tzw. białko tau, które przyczynia się do powstawania uszkodzeń w części mózgu odpowiedzialnej za tzw. pamięć długotrwałą. Uszkodzenia powstające wewnątrz komórek nerwowych (neuronów) lekarze nazywają fachowo splątkami neurofibrylarnymi. Pierwszy opisał je niemiecki lekarz Alois Alzheimer (1864-1915).

Nowy lek rember nie potrafi usuwać powstałych już splątków, jednak jest w stanie ograniczyć powstawanie nowych.
1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się