Menu Region

Ekolodzy: Parkowanie w stolicy jest za tanie

Ekolodzy: Parkowanie w stolicy jest za tanie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Grzegorz Bruszewski

2Komentarze Prześlij Drukuj
Stawka za płatne parkowanie w Warszawie powinna wzrosnąć z 3 go 5 złotych. Kary za złe parkowanie powinny być egzekwowane, bo teraz mandaty płaci tylko dwóch na stu ukaranych kierowców - takie postulaty ogłosili wczoraj ekolodzy z Zielonego Mazowsza.
Radni odpowiadają: Podniesienie stawki nic nie da, pomoże tylko lepsza komunikacja miejska.

Ekolodzy przedstawili wyniki badań, które przeprowadzili w kwietniu w Warszawie. Przez jeden dzień ich ankieterzy tropili w centrum nieprawidłowo zaparkowane samochody. Sprawdzili kilkanaście ulic w Śródmieściu, na których wydzielone są 962 miejsca do parkowania.

Co znaleźli? Okazało się, że zaparkowało na nich aż 1172 samochody.
Ponad 200 aut stało zatem na miejscach, na których parkować nie wolno. Poza tym 550 aut zaparkowanych było niezgodnie z przepisami - kierowcy stawali nieprawidłowo lub nie zapłacili za parking. Zielone Mazowsze obliczyło, że tylko dwóch na stu kierowców łamiących prawo w strefie płatnego parkowania płaci mandat. Miasto traci na tym rocznie ok. 20 mln zł. Za te pieniądze można by wyremontować 9 km trzypasmowej jezdni.

ZDM i straż miejska nie zgadzają się z zarzutami. Twierdzą, że nie 2 proc. kierowców, ale 20-25 proc. płaci mandaty za złe parkowanie w centrum. Mogłoby być lepiej, gdyby ZDM miał więcej kontrolerów w wydziale parkowania. Dziś jest ich tylko 25. - Potrzebujemy 40, ale mimo ogłoszeń chętnych na to stanowisko nie ma - mówi Urszula Nelken, rzecznik ZDM.

Zielone Mazowsze zarzuca też straży miejskiej, że odholowuje zbyt mało źle zaparkowanych aut. Szczególnie tych, które stoją na przystankach, blokując pasażerom wyjście z autobusu, na skrzyżowaniach, na miejscach wyłączonych z ruchu lub niezgodnie z przepisami na chodnikach.

- Moglibyśmy odholowywać więcej aut, gdyby ustawiono więcej znaków ostrzegających, że postawienie auta w tym miejscu grozi odholowaniem - deklaruje Agnieszka Dębińska-Kubicka, rzecznik straży miejskiej. Od 1 stycznia do 30 czerwca straż miejska odholowała w stolicy 654 aut.
Zielone Mazowsze twierdzi też, że stawka 3 zł za parkowanie w centrum, które mamy płacić od września tego roku, to za mało. Taka stawka zachęca kierowców do przyjeżdżania własnym autem do centrum miasta, a powinna odstraszać. W Berlinie po podwyższeniu opłaty do 3 euro stawki ruch w centrum zmalał aż o 70 proc.

Radni Warszawy, którzy przegłosowali takie ceny, jednak obstają przy swoim. - Nawet jeżeli to będzie 5 zł, to nic to nie załatwi. Natężenie ruchu w centrum zmniejszyć może tylko lepsza komunikacja miejska - twierdzi Grzegorz Walkiewicz, radny SLD dzielnicy Śródmieście, przewodniczący komisji ładu przestrzennego. Ten temat nie wróci jednak na najbliższych posiedzeniach rady. Już podwyższenie stawki z 2 do 3 zł wzbudziło wśród stołecznych radnych wiele kontrowersji.

Jednak nie wszystkie sugestie ekologów są odrzucane przez stołecznych urzędników. Zielone Mazowsze proponuje zróżnicowanie stawek za płatne parkowanie: 3 zł dla ścisłego centrum, a dla oddalonych od niego ulic odpowiednio 2 zł i 1 zł.

- Podoba mi się ten pomysł i możemy go po wakacjach przedyskutować - mówi Dariusz Figura, radny PiS, wiceprzewodniczący komisji infrastruktury. Nie zgadza się z tym radny SLD. - To spowoduje, że poddzielnice, takie jak Mariesztat, staną się parkingiem dla Starówki - przestrzega Walkiewicz.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

4 odcholowania dziennie

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ed (gość)  •

Straż miejska odcholowała 654 samochody w ciągu sześciu miesięcy czyli niespełna 4 samochody dziennie. Jednym słowem co najmniej 10x za mało.
A gdzie ZDM ogłasza, że potrzebuje chętnych do pracy? Bo nie na swojej stronie http://www.zdm.waw.pl/

odpowiedzi (0)

skomentuj

Konsekwencje nieprawidłowego parkowania

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Robert (gość)  •

"Moglibyśmy odholowywać więcej aut, gdyby ustawiono więcej znaków ostrzegających, że postawienie auta w tym miejscu grozi odholowaniem - deklaruje Agnieszka Dębińska-Kubicka, rzecznik straży miejskiej."
Pani rzecznik się ośmiesza. W krajach starej UE kierowca nieprawidłowo zaparkowanego samochodu wie, że naraża się na odcholowanie samochodu. Żadne dodatkowe znaki nie sa potrzebne.

odpowiedzi (0)

skomentuj