Menu Region

Nie ma idealnych kart kredytowych

Nie ma idealnych kart kredytowych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Beata Tomaszkiewicz

Prześlij Drukuj
Zamierzasz się zadłużać w karcie kredytowej - wybierz Visę Classic wydawaną przez BOŚ. Szukasz plastikowego pieniądza, który oferuje długi okres bezodsetkowy - Visa Credit Dominet Banku jest właśnie dla ciebie.
Nie chcesz ponosić wysokich opłat za roczne używanie karty, zdecyduj się na ofertę Dominetu lub ING BSK. Niestety, pomimo zaostrzającej się wojny na karty kredytowe pomiędzy bankami nadal trudno jest znaleźć produkt idealny - wynika z raportu porównywarki finansowej Comperia.pl. Trzeba więc wybierać według własnych potrzeb.

Obecnie karty kredytowe wydaje w Polsce ponad 20 instytucji finansowych. W naszych portfelach na koniec pierwszego półrocza było około 8,2 mln plastikowych pieniędzy, o 2 mln więcej niż w połowie ubiegłego roku.
- Jeśli tempo wzrostu się utrzyma, to na koniec tego roku Polacy będą się posługiwali 10 mln kart kredytowych - ocenia Michał Macierzyński, analityk Bankier.pl. Ten wzrost napędzają instytucje finansowe, które gwałtownie zaczęły walczyć o rynek.

Ostatnio ING BSK i BZ WBK należące do pierwszej dziesiątki największych instytucji finansowych na rynku, zaczęły wysyłać karty kredytowe klientom, którzy nie mają u nich kont osobistych, za to korzystają z innych produktów - np. kont oszczędnościowych, kredytów hipotecznych czy lokat. Karty wraz z warunkami ich prowadzenia są wysyłane pocztą do domu. Jeśli adresat jest zainteresowany plastikiem, musi zgłosić się do oddziału i podpisać umowę. Wraz z nią otrzymuje PIN do swojego plastikowego pieniądza.

Banki wysyłają karty z limitem podstawowym. W przypadku ING BSK jest to 2,5 tys. zł. Jeśli klient chce wyższy limit kredytowy, musi go wynegocjować w placówce.

- Niestety, pomimo ogromnej konkurencji na rynku oprocentowanie kart kredytowych jest bardzo wysokie - mówi Michał Macierzyński. - W Polsce średnie oprocentowanie przekracza 21 proc., gdy np. w Wielkiej Brytanii niespełna 16 proc. - dodaje.

Dlatego osoba, która zamierza korzystać z plastikowego pieniądza, nie powinna czekać, aż bank podeśle jej kartę do domu. Warto zastanowić się nad własnymi potrzebami i poświęcić nieco czasu na poznanie oferty kilku instytucji finansowych.

- Trudno jednoznacznie wskazać najlepszą kartę kredytową. Łatwiej jest wybrać najciekawsze w zależności od rodzajów (zwykła srebrna, złota, platynowa) i najważniejszych parametrów - oprocentowania, okresu bezodsetkowego, kosztów wydania i używania karty - ocenia Michał Kwiatkowski, analityk Comperia.pl.

- Osoba planująca korzystanie z kredytu w karcie powinna zwrócić uwagę na Visę wydawaną przez BOŚ. Ma najniższe na rynku oprocentowanie - 9,9 proc. - dodaje. Nordea Bank proponuje oprocentowanie w wysokości 12,5 proc., to także jedna z lepszych ofert. Jednak niskooprocentowana Visa BOŚ nie jest tania. Za roczne używanie trzeba zapłacić 90 zł. Za kartę Nordei - 60 zł. To więcej niż za plastiki kilku innych instytucji.

- Najtańszą podstawową kartę kredytową wydaje Dominet Bank. Kosztuje 39 zł za rok. Ma także najdłuższy, wynoszący 61 dni, okres bezodsetkowy - zauważa Michał Kwiatkowski. Jednak oprocentowanie kredytu w tej karcie wynosi ponad 21,8 proc. w skali roku. Jest to więc dobra oferta wyłącznie dla osób, które nie zamierzają korzystać z kredytu.

To dowód na to, że plastikowych pieniędzy nie można brać w ciemno. Za to warto pomyśleć o dobrej karcie, bo jest ona doskonałą alternatywą dla kredytu gotówkowego. Oprocentowanie nawet tych droższych - powyżej 15 proc. jest porównywalne z kredytem liczonym razem z prowizjami. Za to dostęp finansowania jest za każdym razem pod ręką. W dodatku przy odrobinie dyscypliny finansowej nic za nie nie zapłacimy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się