Menu Region

Olimpijski poradnik kibica w kapciach (odc. 20.) - baseball...

Olimpijski poradnik kibica w kapciach (odc. 20.) - baseball i softball

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Paweł Drażba

Prześlij Drukuj
"Baseball jest jak kościół. Często chodzisz, mało rozumiesz" - mówił kiedyś do swoich fanów Leo Durocher, były baseballista i zawodowy menedżer.

Owe słowa najlepiej odzwierciedlają dla przeciętnego Kowalskiego dyscyplinę, której historia sięga 1845 r. (wówczas w Nowym Jorku powstał pierwszy klub baseballowy - Knickerbockers).

Postaram się jednak przybliżyć Państwu filozofię sportu popularnego zwłaszcza w Ameryce Północnej, Południowej i we wschodniej Azji.

Podobnie jak we wszystkich grach zespołowych na boisku (tzw. baseball diamond jest wycinkiem koła o kącie rozwarcia 90 st.; boisko podzielone jest na dwa kontrastujące z sobą obszary - wewnętrzny, zwany infield, składa się z kwadratu, na którego czterech rogach położone są bazy; długość boku tego kwadratu, a zarazem odległość pomiędzy poszczególnymi bazami wynosi 30 jardów, czyli 27,43 metra) rywalizują dwie drużyny, z których każda na przemian spełnia funkcję strony atakującej i ma za zadanie zdobycie punktów.

Drużyna broniąca liczy dziewięciu zawodników, a zespół atakujący wystawia po kolei po jednym pałkarzu, którego zadaniem jest odbijanie piłki i bieganie po bazach. Zawodnik ekipy przeciwnej (tzw. łapacz) próbuje złapać odbitą przez niego piłkę. Kiedy tego dokona, to zawodnik biegnący musi zatrzymać się w najbliższej bazie.

Mecz składa się z 9 zmian i trwa około 3 godzin. Wygrywa drużyna, której gracze jako pierwsi przebiegną przez wszystkie cztery bazy.

Najważniejszymi atrybutami każdego baseballisty są: piłka (kauczukowata, owinięta ciasno wieloma warstwami cienkiego sznurka, pokryta skórą lub skóropodobnym tworzywem ze szwem; waży 142 g), kij (lekko stożkowy z zaokrąglanym końcem, wykonany z drewna lub różnych stopów metali - np. stopu aluminium) oraz duża rękawica przystosowana do wygodnego i skutecznego chwytania piłki.

Bardzo podobną grą do baseballu jest softball. W softballu gra się na boisku o mniejszych wymiarach, piłka jest cięższa, a pałka cieńsza i lżejsza. Z tego powodu bardzo często nazywa się go baseballem dla kobiet. W każdej drużynie gra 9 zawodników. Mecz trwa najczęściej 7 zmian.

W Pekinie będzie można po raz ostatni obejrzeć baseball i softball, bowiem MKOl skreślił obie dyscypliny z oficjalnego programu igrzysk.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się