Menu Region

Gen. Pietrzyk opuszcza Irak

Gen. Pietrzyk opuszcza Irak

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Krajewski

Prześlij Drukuj
Ambasador w Iraku gen. Edward Pietrzyk złożył rezygnację z powodu stanu zdrowia. Została przyjęta przez MSZ.
Pietrzyk funkcję ambasadora pełnił od kwietnia ubiegłego roku. 3 października został poważnie ranny w zamachu na ulicach Bagdadu. Ambasador jechał w konwoju. Po wybuchu miny-pułapki jego samochód stanął w płomieniach. Edward Pietrzyk przeżył, jednak poparzenia leczył jeszcze przez wiele tygodni. W zamachu zginął funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, a czterech innych zostało rannych.

Generał zaraz po zamachu trafił do amerykańskiej bazy w Ramstein w Niemczech, a potem do Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia Ciężkich Oparzeń w Gryficach. Jego stan był krytyczny - poparzenia dróg oddechowych i 25 proc. powierzchni ciała.

Po rekonwalescencji w Polsce w grudniu generał Pietrzyk powrócił do Iraku.
- Niestety rany, które odniósł w zamachu, nie zagoiły się. Lekarze rekomendowali mu powrót do kraju, gdzie będzie miał zapewnioną lepszą opiekę zdrowotną - powiedział Piotr Paszkowski, rzecznik MSZ. Resort nie podjął jeszcze decyzji, kto zastąpi Pietrzyka w Iraku.

Gen. Pietrzyk ma 59 lat. Skończył Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie oraz Wojskową Akademię Artylerii w ZSRR. W 1990 r. ukończył Akademię Sztabu Generalnego ZSRR. Pełnił wiele kierowniczych funkcji w Wojsku Polskim. W latach 1998-2000 nominowano go na zastępcę dowódcy Wielonarodowego Korpusu "Północny Wschód". W latach 2000-2006 dowodził wojskami lądowymi.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się