Wojciech Kamiński: Uchylanie drzwi

  Wojciech Kamiński: Uchylanie drzwi

  redaktor działu Kraj

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Państwo sprawiedliwe i praworządne to nie tylko takie, w którym konstytucja gwarantuje równość. Nawet zapis w ustawie zasadniczej o tym nie przesądza. My, Polacy, wiemy to doskonale.
  Praworządność i sprawiedliwość może zapewnić obywatelom tylko swobodny i niczym nieograniczony dostęp do radców, adwokatów, a także notariuszy. Oni bowiem wiedzą, jak poruszać się w gąszczu przepisów, w jaki sposób zabezpieczyć prawa każdego z nas, a w końcu, jak skutecznie przed sądem dochodzić swego lub bronić się przed zarzutami.

  Sprawa wydaje się prosta i oczywista. Problem tylko w tym, że wysokie ceny usług prawnych niejednokrotnie ograniczają obywatelom możliwość korzystania z przynależnych im praw.

  Na szczęście pojawia się nadzieja na pozytywne zmiany. Nie chodzi wcale o administracyjne ustalanie cennika. Lecz o stworzenie takich warunków na rynku usług prawnych, które uruchomią mechanizm zdrowej konkurencji.

  Krokiem w tym kierunku może być - przynajmniej częściowe - otwarcie korporacji dla absolwentów prawa, które proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

  Co prawda wprowadzenie egzaminów państwowych na aplikacje, skrócenie ich z trzech i pół roku do dwóch lat, a nawet wyznaczenie dolnego limitu przyjęć nie załatwią wszystkiego, to jednak spowodują wzrost liczby adwokatów, radców prawnych czy notariuszy, a w konsekwencji spadek cen na ich usługi.

  Idealnym rozwiązaniem byłoby całkowite otwarcie korporacji. Ale - jak pokazały nieskuteczne działania prawne min. Zbigniewa Ziobry - nie ma na to szans. W takiej sytuacji można sobie powiedzieć, że lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo