Menu Region

Rachunki za gaz mogą wzrosnąć od stycznia

Rachunki za gaz mogą wzrosnąć od stycznia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Henryk Sadowski

Prześlij Drukuj
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo we wrześniu zamierza złożyć wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki o podwyżkę cen gazu ziemnego. Swoją decyzję uzasadnia wyższymi cenami zakupu gazu z Rosji.
Jeśli URE zgodzi się na podwyżkę, nasze rachunki za gaz znów wzrosną. Co prawda prezes URE kilka miesięcy temu zapowiedział, że w tym roku podwyżek gazu już nie będzie (ostatnia była w kwietniu ), ale nie wykluczył, że od stycznia przyszłego roku zgodzi się na zmianę taryfy PGNiG.

Dziś trudno przewidzieć, jak duża może to być podwyżka. Eksperci szacują, że polska spółka dystrybucyjna będzie musiała płacić Gazpromowi ok. 20 proc. więcej niż do tej pory. Jednak nie wszyscy uważają, że spółka powinna dostać zgodę URE na podwyższoną taryfę.

- Kiedy w kwietniu PGNiG podnosił ceny o 13,7 proc., szefowie spółki dobrze wiedzieli, że od września będzie płacić więcej za surowiec - mówi Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw. - I na pewno wkalkulowali to w nowe ceny gazu.

Jego zdaniem drugim argumentem, by nie udzielać zgody na podwyżki, jest wysoki kurs złotego. - Za gaz ziemny PGNiG płaci w dolarach. Dzisiaj dolar kosztuje 2,04 zł i jest o około 10 proc. tańszy niż w styczniu - mówi Andrzej Szczęśniak.

Również URE nie kwapi się, by już we wrześniu zatwierdzić nowe taryfy. - Jeśli wniosek się pojawi, to będziemy go analizować - powiedziała nam Agnieszka Głośniewska, rzecznik Urzędu Regulacji Energetyki. Przyznała jednak, że gaz może podrożeć od początku przyszłego roku. Będzie to jednak zależało od kursu euro i ceny, jaką PGNiG płaci za gaz z importu.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się