Ściany mieszkania z modną fakturą

Alicja Charzyńska
Gładka ściana jest już niemodna! Teraz powinno się na niej coś dziać. Co? Proponujemy trójwymiarową fakturę! W ciekawy sposób załamuje światło i kolory.

Może ją zrobić (prawie) każdy dwoma sposobami. Droższy - to specjalny tynk dekoracyjny. Równie dobry efekt uzyskamy taniej, stosując cementową zaprawę szpachlową do ścian, np. Atlas Rekord. Można ją nakładać w grubościach od 1 do 10 mm, uzyskując zarówno gładkie, jak i głęboko fakturowane powierzchnie. Jak to zrobić?

Najpierw - gruntujemy. Ściana musi być czysta, sucha. Należy usunąć z niej wszystkie luźne, niezwiązane z podłożem warstwy (np. starej farby) i dopiero wtedy nałożyć warstwę emulsji gruntującej. Kiedy wyschnie (ok. dwóch godz.), można nakładać zaprawę.

Będziemy w niej "rzeźbić" wzory. Na rynku dostępne są specjalnie do tego celu przeznaczone tynki dekoracyjne, ale są drogie. Aby to było możliwe - rozrabiamy zaprawę, stosując ok. 0,3 l wody na 1 kg zaprawy (powinna być dość gęsta). Nakładamy ją na ścianę, a następnie… puszczamy wodze fantazji i twórczej pasji.

Ścianę możemy fakturować pacą zębatą o węższym lub szerszym rozstawie zębów, możemy też użyć szczotki lub innych narzędzi, a nawet palców.

Jak dobierać wzory? W pomieszczeniu o przytulnym wystroju dobrze wyglądać będą zachodzące na siebie półkola, natomiast w nowoczesnym wnętrzu - tzw. sztruksowa ściana (fakturowana w pionowe lub poziome paski). Rozwiązaniem dla ludzi odważnych jest tworzenie nieregularnych wzorów, napisów czy rysunków.

Po wyschnięciu zaprawy (ok. 24 godz.) - malujemy ją pędzlem. Pomieszczenia o charakterze rustykalnym - farbami w ciepłych odcieniach. We wnętrzach, które chcemy urządzić w stylu minimalistycznym, stosujemy proste wzory i stonowane barwy, na przykład szarości. Można też zaszaleć, barwiąc fakturę odlotowo jaskrawymi kolorami.

Anna Dydycz, doradca techniczny, GRUPA ATLAS
Zdarza się, że nie znamy pochodzenia farby bądź tynku, którym pokryta jest ściana, gdzie chcemy wykonać dekorację. Wtedy, aby zaprawa lepiej się trzymała, należy - po zagruntowaniu powierzchni - dodatkowo nałożyć na nią podkładową masę tynkarską. Może to być Atlas Cerplast, który stosuje się na wszystkich rodzajach podłoży. Po otwarciu wiaderka wystarczy wymieszać zawartość, a następnie nanieść równomiernie na całą powierzchnię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl