Menu Region

Mira Suchodolska: To nie jest serial "JAG"

Mira Suchodolska: To nie jest serial "JAG"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Szefowa "Magazynu"

Prześlij Drukuj
O tym, że wojskowe prokuratury i sądy w Polsce nie przypominają tych amerykańskich, które podziwiali widzowie serialu "JAG - Wojskowe Biuro Śledcze", nie jest zaskoczeniem.
Przywołuję jednak JAG i USA z dwóch powodów. Po pierwsze, oprócz Polski tylko w Stanach funkcjonuje coś takiego, jak odrębne sądownictwo dla wojskowych i cywilów. Po drugie zaś, właśnie z serialu większość Polaków dowiedziała się, że wojskowi też popełniają przestępstwa i że są to przestępstwa szczególnego rodzaju.

Wcześniej wszystko, co tyczyło się armii, miało adnotację "ściśle tajne" i takie też w większości przypadków było. Ale też wcześniej nie wysyłaliśmy naszych chłopców na wojny, gdzie ryzyko zachowań niezgodnych z regulaminem rośnie wprost proporcjonalnie do odległości od kraju i natężenia ostrzału.

Taka sytuacja jak w Nangar Khel musiała się wcześniej czy później wydarzyć, bo zdarza się na każdej, bez wyjątku, wojnie. I nikt nie ma wątpliwości, że żołnierze, którym postawiono zarzut zbrodni wojennej zagrożony karą nawet dożywocia, mają prawo do sprawiedliwego procesu.

Tymczasem wygląda na to, że środowisko wojskowych prawników przypomina gniazdo szerszeni, a nie zespół złożony z osób takich jak Harmon Rabb (tak nazywał się główny bohater serialu "JAG"). Prokuratura zbiera haki na sędziów wojskowych, którzy zapewniają, że nie będzie miało to żadnego wpływu na sposób prowadzenia przez nich sprawy. Brr.

Na miejscu oskarżonych brałabym pod uwagę możliwość ucieczki z kraju i przeczekania w jakiejś dziurze tej prokuratorsko-sędziowskiej wojny. I miała nadzieję, że wzorem innych krajów podział prokuratur i sądownictwa na cywilne i wojskowe zostanie w Polsce zniesiony. Jest niepotrzebny, tak jak niepotrzebne są osobne sądy dla strażaków, marynarzy czy gliniarzy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się