Menu Region

Zwara: Jesteśmy uczciwi, a z Julkem policzymy się w sądzie

Zwara: Jesteśmy uczciwi, a z Julkem policzymy się w sądzie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wiktor Świetlik

1Komentarz Prześlij Drukuj
Mecenas Andrzej Zwara, jeden z oskarżonych przez biznesmena Sławomira Julkego, przerywa milczenie i się broni. W rozmowie z "Polską" przedstawia swoją wersję rozwoju wydarzeń w tak zwanej aferze sopockiej
Udało nam się przekonać kolejną osobę do przerwania milczenia w sprawie tak zwanej afery sopockiej. To mecenas Andrzej Zwara, współwłaściciel kancelarii "Głuchowski, Jedliński, Rodziewicz, Zwara i Partnerzy". Jego kancelaria stała się, obok prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, obiektem oskarżeń ze strony biznesmana Sławomira Julke.

Julke twierdzi, że kancelaria, którą polecił mu Karnowski, zachowała się wobec niego nieuczciwie: przyjęła zlecenie przeprowadzenia dla Julkego transakcji zakupu domu handlowego Laura w Sopocie, a potem chciała go wyeliminować na rzecz innego swojego klienta.

Prawnicy z kancelarii załatwiali Julkemu kredyt w Nordea Banku (w którym Zwara był członkiem rady nadzorczej), a zarazem negocjowali ze sprzedawcą domu handlowego - Włochem Gherardo Iannellim, współwłaścicielem firmy Gino Rossi. Biznesman otrzymał warunki kredytu, które go jednak nie usatysfakcjonowały. Winą obarcza Zwarę. Julke uważa, że adwokat chciał doprowadzić do wyeliminowania go z transakcji. Beneficjentem tej sytuacji miała być firma Capital Park, którą pośrednio miała obsługiwać ta sama kancelaria.

O jej prawnikach stało się głośno nie pierwszy raz. W zeszłym roku prasa pisała o ich związkach z prezydencką rodziną. Były szef MSWiA Janusz Kaczmarek pisał o kancelarii, iż jest centrum - jak to określał - układu: "Jest tym spoiwem, które łączy wszystkich: Karnowskiego, Szczurka, Adamowicza, Netzla, Krauzego, Marcinkiewicza, Walendziaka, dosłownie wszystkich. Lecha Kaczyńskiego też!".

Pomimo rozgłosu Andrzej Zwara i jego koledzy do tej pory nie rozmawiali z mediami.


Z Andrzejem Zwarą, współwłaścicielem kancelarii Głuchowski, Jedliński, Rodziewicz, Zwara i Partnerzy, rozmawiają Lech Parell, Szymon Szadurski i Wiktor Świetlik

Biznesmen Sławomir Julke oskarża Pańską kancelarię o to, że go zdradziła. Pomagaliście mu w zakupie Domu Handlowego "Laura", ale Julke twierdzi, że próbowaliście go wymanewrować i na jego miejsce wprowadzić innego klienta - firmę Capital Park.

Takie stwierdzenia nie mają nic wspólnego z prawdą. Zacznijmy od początku - Julke zgłosił się do nas na przełomie września i października 2007.

Jak to się zgłosił? On sam mówi, że polecił mu Was Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Julke jest konserwatystą ze środowiska sopockiego, oczywiście mówił o swojej znajomości z Jackiem Karnowskim.

Czy to jest normalne, że polityk poleca biznesmenowi kancelarię prawną?
- Jak wiemy, ich relacje nie były relacjami typu polityk - biznesmen, ale przyjaciel - przyjaciel. Jeśli Julke pytał Karnowskiego, to dlaczego on nie miałby mówić, z kim mu się dobrze pracowało? Takich firm jak nasza, które mają doświadczenie w dużych transakcjach, jest w Trójmieście zaledwie kilka.

Co robiliście dla Julkego?
Negocjowaliśmy w jego imieniu dwutorowo. Z jednej strony, możliwość uzyskania kredytu w banku Nordea, a z drugiej strony, ze sprzedającym Dom Handlowy "Laura" Włochem Gherardo Iannellim. Nasza kancelaria uczestniczyła i pomagała w przygotowaniu dokumentacji formalnoprawnej związanej z wnioskiem pana Julkego o pozyskanie kredytu w banku i w trakcie całego tego procesu pan Julke otrzymywał szczegółowe informacje oraz pomoc w kwestiach prawnych. Wniosek o kredyt Julke składał osobiście i cały czas aktywnie uczestniczył w rozmowach z bankiem. Natomiast tematem negocjacji i podpisaniem umowy z Włochem zajął się doświadczony prawnik Marek Małkowski, zaangażowany w duże projekty tego typu.

Negocjacje z bankiem kończą się 7 stycznia, Julke otrzymuje warunki kredytowe, ale nie wyraża na nie zgody. Uważa, że są nieatrakcyjne i że to Wasza wina.
Choć - z tego, co wiem - inne banki potem proponują mu bardzo podobne warunki. Nasze relacje z panem Julkem kończą się zaś 10 stycznia, gdy podpisuje on w Słupsku przygotowaną przez nas i wynegocjowaną umowę przedwstępną kupna- -sprzedaży Domu "Laura" w formie aktu notarialnego. Określone zostały w niej wszystkie elementy istotne transakcji - w szczególności cena i termin przeniesienia własności. Umowa daje mu absolutne prawo wyłączności na zakup tego obiektu. W tym momencie nie ma możliwości, aby Włoch sprzedał dom komu innemu, bo umowa została bardzo dobrze zabezpieczona. Gdyby chciał to zrobić, koszty finansowe okazałyby się dla niego bardzo dotkliwe, a transakcja taka byłaby z mocy prawa bezskuteczna.
Tezy pana Julkego są więc kompletnie nielogiczne. Gdybyśmy rzeczywiście byli zainteresowani wprowadzeniem bokiem do tej transakcji Capital Parku, nie wynegocjowalibyśmy przecież dla Julkego umowy przedwstępnej z takimi zabezpieczeniami.

Ale jednak to bardzo ciekawy zbieg okoliczności, że Wasz klient próbuje wejść do tej samej transakcji...
Proszę panów! My obsługujemy tylko lokalny oddział Capital Parku, cała firma to nieruchomości o wartości setek milionów i kilkadziesiąt nowych nieruchomości kupionych tylko w tym półroczu. Gdy dowiedziałem się o zarzutach Julkego, zgłosiłem się do tego klienta z zapytaniem, czy chciał zakupić dom Laura. Zaprzeczył - dwukrotnie składał prasie jednoznaczne oświadczenia, że nie składali żadnej oferty, a w szczególności, że nigdy nasza kancelaria nie reprezentowała go w jakichkolwiek rozmowach z Włochem. Potwierdził, że odbyło się spotkanie, na które został zaproszony właśnie przez Włocha, przy czym było to 28 lutego - czyli półtora miesiąca po zawarciu umowy przedwstępnej z Julkem! To się działo poza naszą kancelarią. Jeżeli Julke twierdzi, że chcieliśmy go oszukać, powinien złożyć skargę do Okręgowej Rady Adwokackiej, a tego nie zrobił.

Julke mówi, że o chęci kupna przez niego domu wiedział tylko on, Jacek Karnowski i Pańska kancelaria. Sugeruje w ten sposób, że ktoś z tego grona zainteresował sprawą Capital Park, aby firma ta złożyła konkurencyjną ofertę.
To nie była jakaś ukryta transakcja. Wiedział o tym też co najmniej: sprzedający, jego doradcy prawni i księgowi (zakup poprzedzony był audytem prawnym), osoby zarządzające nabywaną nieruchomością, przedstawiciele banków, do których zwrócił się pan Julke z wnioskiem o finansowanie. Łącznie na pewno było to kilkudziesięciu ludzi. Capital Park oświadczył, że zaproszenie od Włocha dotarło do nich poprzez pośrednika nieruchomości, a sami państwo opisujecie "parapetówę" zorganizowaną w lutym przez Julkego, na której opowiadał o tej inwestycji nawet dalszym znajomym. Mówienie, że o sprawie wiedziały trzy osoby, jest niepoważne. Zresztą zgodnie z artykułem w dzienniku "Polska" z 25 lipca Maciej Fedorowicz, który przez lata był w zarządzie Laury, powiedział, że "Julke miał czterech innych konkurentów".

Dlaczego więc biznesmen rzuca te wszystkie oskarżenia, skoro było tak czysto, jak Pan mówi?
Według mnie historia ta miała uzasadnić nagrywanie Jacka Karnowskiego. Nie rozumiem tylko, dlaczego, skoro miał pretensje do mnie, wciągał w tę sprawę swojego dawnego przyjaciela.

Może dlatego, że Karnowski polecał mu Waszą kancelarię?
Ale jaki byłby interes prezydenta Sopotu w rzekomym udziale w ofercie Capital Parku? Przecież to firma z siedzibą w Warszawie, w ogóle niezwiązana z jakimiś "miejscowymi rozgrywkami" z udziałem pana Julkego. Często ludzie, których obsługujemy, są z czyjegoś polecenia. To działa tak jak polecanie lekarza, do którego mam zaufanie. Jacek Karnowski oficjalnie wypowiadał się, że uważa naszą kancelarię za godną polecenia. Nie widzę w tym nic złego.

Czy rozmawiał Pan z posłem Pawłem Grasiem, który w ubiegły weekend był w Trójmieście i badał w imieniu Platformy Obywatelskiej sprawę Karnowski - Julke?
Nie, w żadnym wypadku.

A z innymi politykami PO rozmawiał Pan w tej sprawie?
Mój instynkt podpowiada mi, aby nie rozmawiać z politykami o tej sprawie. Rozmawiam z moimi przyjaciółmi, ale sama polityka jest absolutnie oddzielona od mojej działalności zawodowej.

Ale zna Pan przecież dobrze posła Jarosława Gowina. Tego, który najbardziej broni Karnowskiego i dezawuuje Julkego?
Gowina? Nie znam go prywatnie, raz spotkaliśmy się przy okazji jego oficjalnej wizyty w Sopocie, na przełomie marca i kwietnia tego roku. Na marginesie mogę powiedzieć, że właśnie w tym okresie dowiedziałem się o tym, że Julke ma do nas jakieś pretensje.

W marcu?
Tak. W SPATIF-ie. Sytuacja, w której się o tym dowiedziałem, była wprost nieprawdopodobna. Siedzę w marcu lub kwietniu przy stoliku w SPATIF-ie z kilkoma osobami, m.in. prezydentem Karnowskim i wiceprezydentem Orłowskim. Nagle naprzeciwko mnie przysiada się Julke. Oni poszli, Julke natomiast zamawia kilka kieliszków wódki, pije jeden po drugim, ale wygląda trzeźwo, wypowiada się logicznie. Po chwili patrzy mi prosto w oczy i mówi, że nasza kancelaria go zdradziła, że próbowaliśmy go obejść razem z Capital Parkiem. Żąda, żebym się przyznał.

Jak Pan zareagował?
Powiem szczerze, że byłem zszokowany. Po tej rozmowie następnego dnia poprosiłem mecenasa Marka Małkowskiego, aby skontaktował się z Capital Parkiem. Lokalny oddział tej firmy zaprzeczył jednak, że kiedykolwiek byli zainteresowani kupnem domu Laura, a gdyby taki fakt miał miejsce, musieliby o nim wiedzieć. Sprawa była dla mnie wyjaśniona, ale kilka tygodni potem na ul. Bohaterów Monte Cassino zdarza się kolejna niemiła sytuacja. Spotykam Julkego, a on znowu, konsekwentnie, już na trzeźwo, powtarza swoje zarzuty. Wysuwał je potem jeszcze kilka razy. Gdy przypadkowo spotkaliśmy się pod jego domem Laura, zdenerwował mnie swoimi oskarżeniami na tyle, że musiałem użyć mocniejszych słów. Kto wie, być może mnie wtedy nawet nagrywał.

Mówił Pan komuś o tych sytuacjach?
O incydencie w SPATIF-ie powiedziałem bardzo szybko m.in. Karnowskiemu i Orłowskiemu. Sprawa ta jednak wkrótce zaczęła być znana również innym osobom. Taka "reklama" nie jest nam potrzebna i z perspektywy czasu żałuję, że w ogóle spotkałem się z nim w kancelarii i przyjąłem jego sprawę.

Zamierza Pan pozwać Julkego?
Poszło już wezwanie przedsądowe. Żądamy od niego potwierdzenia, czy te opinie, upublicznione przez media, pochodzą z jego ust. Jeśli tak, to damy mu termin na napisanie przeprosin. Jeżeli ta sprawa zakończy się tak, jak myślę, pan Julke będzie miał proces. Skoro Julke twierdzi, że Capital Park chciał go podkupić z naszym udziałem, niech przedstawi na to jakieś dokumenty. Według mnie jego sytuacja procesowa będzie nie najlepsza.

Czemu Julke posunął się do nagrania prezydenta Karnowskiego?
To oczywiste, że ta sprawa nie jest przypadkowa. Być może ktoś nim sterował, być może aferę wywołano po to, aby była przeciwwagą dla innych tematów. Tu nie ma żartów, walka idzie na ostro. Julke najpierw idzie z dyktafonem do Karnowskiego, potem nagrywa nawet premiera Tuska. Wchodzimy w sferę ludojadów, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone.

A może rozgłosu tej aferze przysporzył fakt, że Sopot jest specyficznym miastem, gdzie swoje domy mają premier Tusk, prezydent Kaczyński, gdzie ścierają się wpływy wielkich interesów?
Bez przesady. W Sopocie poza budową Centrum Haffnera i halą widowiskowo-sportową wielkich interesów nie ma. Są baloniki, restauracje i przebudowy strychu. W porównaniu z Warszawą jesteśmy małym grajdołkiem.

Mówi się o Was, że jesteście kancelarią zaprzyjaźnioną z politykami i biznesmenami, że w Waszej siedzibie spotykało się, choćby na urodzinach jednego ze współwłaścicieli, mnóstwo znanych postaci, jak Lech Kaczyński, Kazimierz Marcinkiewicz, Ryszard Krauze, Janusz Kaczmarek, Wiesław Walendziak. Niektórzy nazywają was nawet "centrum trójmiejskiego układu".
Czasami już szkoda nerwów, aby odpowiadać na takie bzdury. Na terenie kancelarii nie odbywały się żadne spotkania, żadne imieniny. Ci panowie, o których mowa, znają się między sobą, mogli spotykać się w tysiącu różnych miejsc. Dlaczego mieliby to robić akurat w naszej kancelarii? We wrześniu zeszłego roku, po sławetnym wywiadzie Janusza Kaczmarka dla "Polityki", byliśmy postrzegani jako kancelaria PiS-owska. Teraz uważa się, że robimy jakieś interesy z Platformą Obywatelską. Tymczasem to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Tak jak już powiedziałem: my bardzo uważamy, aby rozdzielać nasze sympatie czy antypatie polityczne i nasze przyjaźnie od naszej działalności zawodowej. Jesteśmy z tego wyleczeni, podpowiada nam to instynkt samozachowawczy.

Medialne doniesienia na Wasz temat szkodzą Wam w interesach, odstraszają klientów?
Trochę żartując, dzięki medialnym doniesieniom mamy chyba najbardziej rozpoznawalną markę spośród kancelarii w Polsce. A na serio, to szkodziłoby nam, gdyby poziom naszych usług był zły i gdyby nasza praca była nieprofesjonalna. Tymczasem jesteśmy największą kancelarią spoza Warszawy, która jest bardzo pozytywnie oceniana nie tylko przez stałych klientów, ale i konkurencję, czyli inne kancelarie (ta sama "Rzeczpospolita", która ujawniła taśmy Julkego, poprzednio przyznała nam tytuł Najczęściej Rekomendowanej Kancelarii na Pomorzu). Szum wokół naszej kancelarii spowodował zaś jedno - na pewno już w sposób szczególnie ostrożny będziemy podejmować się zleceń z sektora publicznego. Obecnie każdemu powtarzam: nie zbliżajcie się do tego sektora, bo się sparzycie. Wystarczy, że w sprawie coś pójdzie nie tak, nawet nie z naszej winy, ale w temat będzie zamieszana nazwa naszej kancelarii, a znowu możemy spodziewać się takiego szumu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Konfabulacje.

+45 / -35

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

XXX (gość)  •

1. Umowa z 10 stycznia jest standardowa, nie ma żdnych specjalnych zabezpieczeń.
2. Nie wiedziało o spotkaniu 28 lutego pomiędzy Julke a Iannelli kilkadziesiąt osób, a zaledwie kilka (Iannelli, jego prawnik, prezes Gino Rossi, tłumaczka, Julke, jego prawniczniczka i pracownik banku).
3. Iannelli nie umawiał się z Capital Park, sami przyjechali, na spotkaniu Iannelli pokazał Julkemu wizytówkę B.S. z Capital Park (byli ok. 2 godz. wcześniej i wiedzieli, że w dniu następnym będzie zawierana u notariusza umowa ostteczna). Julke bardzo się zdenerwował na spotkaniu tą informacją, Iannelli też był oburzony.
Parę dni przed tym zdarzeniem Nordea Bank zmienił Julkemu warunki kredytowania (wzrost udziału własnego z 20% do 40%).
Czyżby to wszystko to zbieg okoliczności?

odpowiedzi (0)

skomentuj