Menu Region

Dlaczego Hitler nienawidził Żydów?

Dlaczego Hitler nienawidził Żydów?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Ian Kershaw

Prześlij Drukuj
Hitlerowski plan zagłady Żydów był operacją długofalową i skomplikowaną. Co więcej, zrealizowano go przy prawie całkowitej obojętności tzw. porządnych Niemców. W nowej książce znany brytyjski historyk stawia pytania o prawdziwe intencje nazistów w czasie II wojny światowej.
Pierwsze i ostatnie zachowane oświadczenia polityczne Hitlera dotyczyły kwestii żydowskiej. Już w liście napisanym we wrześniu 1919 roku wyraził się, używając terminologii biologicznej, którą często będzie się posługiwał, że działania Żydów powodują "rasową gruźlicę wśród narodów". Stanowczo stwierdził, że Żydzi to rasa, a nie religia. Antysemityzm jako ruch polityczny, oświadczył, powinien się opierać na "rozumie", nie na emocjach, i prowadzić do systematycznego odbierania Żydom praw.
Jednak, zakończył, "ostatecznym celem", który można osiągnąć tylko "dzięki rządom narodowej siły", musi być "zupełne usunięcie Żydów".

Hitlerowski plan zagłady Żydów był operacją długofalową i skomplikowaną. Co więcej, zrealizowano go przy prawie całkowitej obojętności tzw. porządnych Niemców.W swoim "testamencie politycznym", podyktowanym w przeddzień samobójstwa, gdy u wrót stała Armia Czerwona, Hitler oświadczył: "Nie pozostawiałem najmniejszych wątpliwości, że jeśli narody Europy mają znowu być uważane za zwykłe pakiety akcji tych międzynarodowych spekulantów pieniędzy i finansów, to również ta rasa, która w rzeczywistości jest winna tej morderczej walki, będzie musiała za to odpowiedzieć: żydostwo! Nie pozostawiałem też nikomu naj-mniejszych wątpliwości, że tym razem miliony dzieci aryjskich ludów Europy nie umrą z głodu, miliony dorosłych mężczyzn nie poniosą śmierci, a setki tysięcy kobiet i dzieci nie zostaną spalone i nie zginą w bombardowaniach miast bez odpokutowania winy przez prawdziwego winowajcę, nawet jeśli miałoby się to dokonać w bardziej humanitarny sposób".

Te dwa stwierdzenia dzieli niemal dwadzieścia sześć brzemiennych w wydarzenia lat. To nie były zwykłe sztuczki propagandowe. Bez wątpienia stanowią one odzwierciedlenie żarliwie wyznawanych fundamentalnych poglądów. Ich przyczyną było powiązanie w umyśle Hitlera Żydów z wojną - od początku do końca jego politycznej "kariery". W przerażającym fragmencie "Mein Kampf" Hitler dał wyraz swojemu przekonaniu, że ofiara milionów na froncie nie byłaby konieczna, gdyby dwanaście lub piętnaście tysięcy tych hebrajskich degeneratów potrzymano w trującym gazie. To nie były jeszcze zalecenia na przyszłość. Ta myśl nigdy go jednak nie opuściła.
1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się